22.7 C
Rapla
Neljapäev, 11 aug. 2022
spot_imgspot_img

Jüri Kusmini mälestuspink leidis koha Velise kiriku aias

Sillaotsa talumuuseumi arendaja, kauaaegse juhataja ning varahoidja Jüri Kusmini mälestuseks paigaldati Velise kiriku aeda mälestuspink. Pingi avamisel olid kohal nii pereliikmed, head tuttavad, sõbrad kui ka vallavalitsuse esindajad.
Jüri Kusmin lahkus meie seast 2019. aasta kevadel, aga juba mõni aeg enne seda, veel isa eluajal oli tema tütar Maarja mõelnud, et tema vanematel võiks olla oma pink. Nii rääkis ta mõnekümnele pingi avamisele tulnud inimesele 23. oktoobril Velise kiriku ees. Maarja jutustas, et kord isaga päeva veetes jõudis ta tõdemusele, et palju on rääkida, aga vähe võetakse selleks aega. Et võiks olla pink, kuhu istuda ja see aeg siiski võtta. Pinki isa eluajal paigaldada ei jõutud.
Küll aga meenutas Maarja, kuidas pärast isa lahkumist ligines talle toonane Märjamaa abivallavanem Triin Matsalu ning tõstatas taas isa mälestuspingi rajamise mõtte. Maarja on Triinule tänulik, kuid tal tuli siis tunnistada, et sel hetkel ei olnud ta selleks veel valmis. Õige hetk andis veel pisut oodata, aga nüüd oli see käes. Märjamaa vallavalitsuse toel, nagu kinnitas ka kohal olnud kultuurinõunik Heli Lints, see pink teoks saigi. Triin Matsalu võttis samuti pingi kõrval hetke rääkida oma mälestustest seoses Jüriga. On üheselt selge, et Jüri oli eriline hing, tegus töömees ja suure südamega inimeste inimene, kes jõudis puudutada paljusid. Vanaisa mälestuseks mängis lapselaps Linda ka vanaisa üht lemmikpala „Ukuaru valssi”.
„See pink on kõigile,” ütles Maarja. Pink jõudis Velise kiriku aeda, kuna see on selle jaoks ainuõige koht. Esmalt saavad Jüri seal mälestamas käia kõik, kes soovivad, aga teisalt ka seepärast, et Velisega on Jüri olnud kogu aeg tugevalt seotud. Jüri pere kolm põlvkonda pidas Velisel poodi ja Jüri poeg Jürgen jätkab isalt üle võttes viienda põlvkonnana Velise kirikuvanema rolli. Lisaks kohtusid Jüri ja tema abikaasa Maie Velise koolis. Maie jagas oma meenutusi olnust Velise vanas koolimajas tee ja küpsetiste kõrvale. Seinale oli riputatud väljavõtteid lehelugudest, kus oli palju juttu Sillaotsa talumuuseumist, Jürist ja tema suurtest tegudest.

spot_img
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised