4.4 C
Rapla
Esmaspäev, 16 mai 2022
spot_img

Milano kütkestab kümnel erineval moel

Kui on valida kultuurireisi või rannas päevitamise vahel, valin igal juhul kultuurireisi. Nii avaneski mul oktoobris võimalus külastada Põhja-Itaalia suurlinna Milanot. Üks Euroopa suurtest tööstuskeskustest, kuulsad moebrändid, tuhandete aastate pikkune ajalugu ja omanäoline arhitektuur – see linn on kuulus ükskõik millisest vaatenurgast lähenedes.

Veidi poeetiliselt lähenedes võib öelda, et Milano kütkestab kümnel erineval moel. Esimesena neist avaldab muljet muidugi arhitektuur. Eriti just Milano südalinnas, kus igal tänaval asub terve rida hooneid, mis kõnelevad sajandite pikkusest kultuuriloost. Pärlina seisab nende keskel Milano toomkirik. See on tõepoolest pärl. Täpsem oleks selle kohta öelda mitte kirik, vaid katedraal. Peaaegu isegi loss. Ühe näitena võib välja tuua, et Milano toomkirikut kaunistavad 138 torni ning lisaks lugematu hulk kujukesi. Seda kohapeal vaadates mõtlesin omaette, et küllap oleks neist tornidest igaühest võimalik kirjutada eraldi doktoritöö.

Kuna katedraal asub linna keskväljakul Piazza del Duomol, liigub seal meeletult palju rahvast. Kohapeal silmasin üht täiskasvanud meesterahvast, kes eemalt pühakoda uuris, pisarad silmis. Välimuse järgi otsustades oli see mees kas Mehhikost või kuskilt mujalt Kesk-Ameerikast. Minu mõtetes kangastus pilt inimesest, kes on üles kasvanud katoliiklikus kultuuriruumis ning seeläbi oskab minust enamgi hinnata sellise katedraali väärtust. Väga võimalik, et ta oli seal esmakordselt ning emotsioonid olid seetõttu elavad.

Kui võrrelda näiteks Sagrada Familia katedraali Barcelonas ja võtta sinna kõrvale veel Westminster Abbey kirik Londonis, siis ma ütleks, et Milano toomkirik jätab neist mõlemast suurejoonelisema mulje.

Eestlased Como järve ääres

Üks mõte tabas mind seal veel. Kui Eestis on kirikute ümbrus justkui püha ja puutumatu ala, siis Lääne-Euroopas on see linnapildi orgaaniline osa. Seda ei ole ma täheldanud mitte ainult Itaalias, vaid ka mujal. Näiteks Inglismaal kulgevad kõnniteed kohati läbi kirikuaia ja jalakäijad liiguvad seal pidevalt. Kodutud magavad kiriku ukse ees ja keegi ei tee teist nägugi. Joodikud istuvad kirikuaias pinkidel, libistavad oma jooki ja jauravad omaette. Kohalikele paistab see nii loomulik, samas kui minu jaoks oli see esimesel hetkel võõrastav.

Ühel päeval sõitsin Milanost bussiekskursioonile Como järve äärde, mis jääb linnast põhja poole, Itaalia – Šveitsi piirile. Loomulikult olid vaated maalilised ja järvepind peegelsile, aga sellest käigust on enim meelde jäänud üks teine episood. Como linna ühes pargis jalutades põikasin sisse turistidele mõeldud kauplusesse. Selle kõrval asus välikohvik ning täiesti ootamatult kuulsin eesti keelt. Mees ja naine õhtustasid seal ja arutasid oma asju. Toon oli rahulik, kuid tavapärasest veidi äkilisem. Küllap arutasid mingeid erimeelsusi. Privaatsust lisas teadmine, et vaevalt keegi seal kaugel eesti keelt mõistab. Aga mina mõistsin.

Tagantjärele mõtlen, kas oleks võinud minna end tutvustama, aga kohapeal ma seda teha ei tahtnud. Ent igal juhul: eestlased, kes te loetud nädalad tagasi Como linnas einestamas käisite, teid on märgatud.

San Siro

Spordifännina ei saanud ma jätta kasutamata võimalust külastada San Siro staadionit, mis on koduks kahele Euroopa suurklubile FC Internazionale ja AC Milan. Kaks giganti on seda staadionit vähemalt seni sõbralikult jaganud. AC Milani fännid hõivavad mängudel lõuna- ning Interi fännid põhjatribüüni. Minu lootus oli, et ehk pääseb ka staadionile sisse, kus giid viiks läbi ringkäigu. Kohapeal selgus, et just sel päeval seda võimalust ei olnud. Õhtul oli AC Milani ja Torino vahel Itaalia kõrgliiga mäng ning mängupäevadel staadionituure ei korraldata. Pettumus.

Küll aga oli põnev jälgida ka seda, kuidas toimuvad staadioni ümbruses ettevalmistused õhtuseks mänguks. Püsti olid seatud putkad, mis müüsid fännisärke ja -salle. Loomulikult domineeris sel päeval punane värv, sest see on omane AC Milanile. Olen kindel, et Interi kodumängu puhul oleks ümberringi olnud tunduvalt rohkem sinist tooni. Minul kummagi klubi osas isiklikku eelistust välja kujunenud ei ole. Ostsin suveniiriks kaasa mõlema klubi fännisalli ja tulin sealt tulema.

Tähelepanelik tuleb olla

Taskuvargad. Teadsin, et nad on liikvel. See ei oleks õige Euroopa suurlinn, kui keskväljakul ei tegutseks taskuvargad. Peas mõlkusid jutud sellest, kuidas Eesti turistid on sedasi kaotanud tuhandeid eurosid sularaha. Õnneks mina taskuvarastega kokku ei puutunud, kuigi hoidsin pidevalt silmad lahti.

Taskuvargused on Euroopa suurlinnades kujunenud peaaegu eraldi “kunstivormiks”. Eriti Roomas ja Barcelonas, mida peetakse taskuvarguste pealinnadeks. Näiteks üks trikk, mida kohalikud pätid kasutavad, on see, et nad panevad rahvarohkesse kohta üles sildi, mis hoiatab turiste taskuvarguste eest. See omakorda paneb turistid juba alateadlikult üle kontrollima kõik taskud, kus midagi väärtuslikku hoiul on. Loomulikult jälgivad pikanäpumehed seda eemalt ning saavad kohe teada, milliseid taskuid tasub rünnata.

Erinevaid trikke on muidugi teisigi. Kui ma seisin Milano toomkirikusse pääsemiseks järjekorras ja näitasin turvamehele Covid-passi, märkas ta minu rahakoti vahel 50-euroseid rahatähti. “Oh, sir, be careful with those,” oli tema reaktsioon. Eestikeelne tõlge: “Oh, härra, olge nendega hoolikas.”

September 2022

Taskuvaraste osas tasub tähelepanelik olla ka Eesti spordisõpradel, kes sõidavad Milanosse 2022. aasta septembris. Ja neid saab tõenäoliselt olema rohkem kui tuhat. Siis toimuvad Euroopa korvpalli meistrivõistlused, kuhu pääses ka Eesti koondis. Loosi tahtel sattus Eesti just sellesse alagruppi, mille mängud peetakse Milanos Mediolanum Forumi nimelises spordihallis.

Eesti mängib seal viis alagrupimängu ning igale neist on kokkuleppe kohaselt eraldatud Eesti fännidele eraldi ala, kus on 1500 istekohta. Seega võib eeldada, et siis elavneb liiklus Tallinna ja Milano vahel päris tõsiselt. Kümme kuud veel ja Eesti korvpallifännide invasioon Põhja-Itaaliasse võib alata. Siis kerkib see ajalooline linn terveks nädalaks meie (spordi)avalikkuse tähelepanu keskpunkti.

spot_img
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised