11.1 C
Rapla
Esmaspäev, 8 aug. 2022

Rapla korvpallikool saab tänavu 25-aastaseks

Kui ajakirjanduses räägitakse Rapla korvpallist, on fookus suunatud enamasti Avis Utilitas Rapla peale. See on paratamatu, kuid samas on kohaliku korvpalli kandepind tunduvalt laiem. Igal nädalavahetusel on korvpallikooli noortevõistkonnad võistlustules ning vahel toimuvad võistlused kodusaalis, teinekord kuskil mujal. Nädala sees jooksevad tihtipeale väljakule teises liigas mängiv meeskond ning esiliigas palliv naiskond.

Rapla korvpallikooli esimesed treeninggrupid alustasid 1996. aastal ning seega saab öelda, et tänavu tähistatakse juubelit – sellest ajast möödub 25 aastat. Püramiidi tipus on tänase seisuga esindusmeeskond Avis Utilitas Rapla. Kõik, mis jääb sellest allapoole, võib kergesti jääda märkamatuks isegi kohalikule korvpallifännile, kui klubi tegemisi eriti tähelepanelikult ei jälgi. Raplamaa Sõnumid vestles Rapla korvpallikooli struktuurist selle eestvedaja Jaak Karbiga.

Siht: naiskond meistriliigasse
Kohaliku korvpallipüramiidi n-ö teisel astmel asub esiliigas mängiv Rapla korvpallikooli naiskond. Käesolevaks aastaks on nende mängud peetud. Viimati tuli vastu võtta kaotus G4S Noorteliigalt. Kolmapäeval, 8. detsembril Sadolini spordihoones toimunud kohtumisel oli külalisnaiskonna paremus 68:60.
Praegu mängib Rapla küll esiliigas, kuid kaugel pole need ajad, kui välja pandi kõrgliigas palliv naiskond. Jaak Karp ütles, et sinna plaanitakse jõuda ka edaspidi. Kõige suurem lootus seoses sellega on tüdrukute U15 vanuseklassi kasvandikel. Nemad mängisid möödunud nädalavahetusel Märjamaa spordihoones rahvusvahelisel turniiril ning said viienda koha. Kolme-nelja aasta pärast jõuavad nad sellisesse ikka, kus võivad end proovile panna ka naiste konkurentsis.
Jaak Karp tõdes, et gümnaasiumi lõpus saab olema keeruline naiskonda koos hoida, sest õppima lähevad noored ikka mujale. Küll aga loodetakse, et ühel päeval võiks Rapla korvpalliakadeemia hakata aitama ka tüdrukuid ning sellest oleks abi meistriliiga tasemel naiskonna moodustamisel. Praegu seda võimalust veel ei ole, sest akadeemia on suunatud ainult noormeestele.
Rapla korvpalli juured ongi tegelikult tüdrukute treeninggruppides. Tänavu tähistatakse kooli 25 aasta juubelit, sest esimesed treeningud algasid 1996. aastal. “Tüdrukud tegidki Rapla korvpallikooli esimesed tulemused ning seda sai ette näidata kogu klubi üles ehitades. Nende saavutuste najal saigi korvpallikool Raplasse üles ehitatud. Seetõttu võib öelda, et meil on nende ees teatav tänu- ja karmavõlg,” rääkis Karp.

Järelkasv teisest liigast
Niisiis võib kokkuvõtlikult öelda, et Rapla korvpallikooli esindusmeeskond Avis Utilitas Rapla mängib Paf Eesti-Läti korvpalliliigas ning esindusnaiskond mängib Eesti esiliigas. Kõige muu kõrval on mõlema võistkonna oluline roll olla eeskujuks noortele korvpallikooli kasvandikele, kellel on seeläbi siht silme ees, mille poole pürgida. Jaak Karp ütles, et see ongi esindusvõistkondade tegelik põhiülesanne.
See ei paista esimese hooga kohe välja. Esmajoones paistab välja ehk meelelahutuslik pool ja see, kuidas kodumängud toovad publiku saali. “Tegelikult on meie põhiline eesmärk see, et lastel ja tegelikult ka lapsevanematel oleks siht silme ees, kuhu laps võib jõuda, kui ta hakkab korvpallitrennis käima. See on täiesti võimalik, et ühel päeval on just sinu laps see, kellele terve Rapla saalis kaasa elab,” rääkis Karp.
Kui esindusmeeskonnast edasi vaadata, on klubi struktuuris Rapla korvpallikooli meeskond, kes mängib Saku II liigas. Võib öelda, et see on justkui vahesamm noortegruppide ja tipu vahel. Selle koosseisust leiab nii päris noori poisse, kes on alles noortegruppidest tulnud, kui ka “vanemaid” tegijaid. Need on selles kontekstis näiteks Marek Ruut ja Martin Ütsmüts ehk mängijad, kes on olnud esindusmeeskonna piiril, kuid mängivad praegu teises liigas. Samuti koguvad seal regulaarselt mänguminuteid noored korvpallurid, kelle nime võib leida Avis Utilitas Rapla mängude protokollist, ent kes seal rohkelt mänguaega ei saa.
Alates käesolevast hooajast on Saku II liigas palliva meeskonna peatreener Indrek Ruut ning abitreener Kustas Põldoja. Sisuliselt on koosseis kombinatsioon n-ö veteranidest ja noortest tegijatest. Neist osa jaoks on teises liigas mängimine täpselt paras tase, kuid teised võiksid vabalt end proovile panna ka esiliigas. Jaak Karp ütles, et ideaalses maailmas oleks Raplal välja panna lisaks esindusmeeskonnale veel ka esiliiga ja teise liiga sats. Aga kuna me ei ela ideaalses maailmas, seda võimalust paraku ei ole. Ja vaevalt et tulebki. Korvpalli kandepind on selleks liiga väike.
Kõnekas on muidugi see, et fännid käivad vaatamas ka teise liiga mänge. Ühel mängul oli isegi seitsekümmend pealtvaatajat. Kui võtta juurde ka noortevõistkondade mängud, võib kohalik korvpallihuviline teha oma kalendrisse mängude kohta päris mitu märget nädalas. Haruldane pole ka võimalus hakata laupäeva hommikul vaatama mõnda noortevõistlust ja õhtuks jõuda sujuvalt Avis Utilitas Rapla mänguni välja.

Kõigist ei tule tippe
Korvpalli- ning laiemalt ka teiste spordikoolide puhul ei saa kuidagi mööda treeneritest. Karp tunnistas, et see on keeruline valdkond. Praeguseks on välja kujunenud kolmeteistkümnest treenerist koosnev tuumik, kes korvpallikoolis töötab. “Treenerite küsimus on üks valusamaid. See, et meil on kolmteist treenerit, on väga positiivne. Seda on tõesti päris palju. Üheksa kuud aastas oleme siinse piirkonna mõistes päris arvestatav tööandja. Kui võtta mängijad, treenerid ja kontoritöötajad, siis oleme tööandja ligi kolmekümnele inimesele,” rääkis Karp.
On selge, et igast treeningul pingutavast väikesest poisist või tüdrukust ei kasva tippatleeti. Kõigi sportlike saavutuste ja tulemuste kõrval on kooli jätkuv eesmärk süstida oma õpilastesse austust tervislike eluviiside vastu.
“See ongi lõpuks meie tegevuse tuum. Et hoida au sees treenimist, pingutust ning selle juures ka tervislikku toitumist. Isegi kui mingil hetkel tekib sellest kõigest küllastumine, on hea meel näha, kui inimene jõuab ikkagi tagasi tervisespordi juurde, sest pisik tema sees on nii sügaval,” sõnas Karp.

spot_img

1 kommentaar

1 Kommentaar
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Korvpallitädi
20/12/2021 09:17

Kiitus Jaagule ja korvpallikoolile! Aga ajakirjandusele tahaks ütelda, et mul on alati väga kahju lugeda, et Rapla korvpallist räägitakse nagu oleks see alanud alles korvpallikooli loomisega. Rapla korvpall on tegelikult mitukümmend aastat vana, ajalugu on väga pikk ja palju on neid, kes seda nn korvpallikooli saali kultra taga kutsuvad siiani spordikooliks ehk spordikaks. Täna on korvpallis tegijad tollaste spordikooli õpilaste lapsed ja lapselapsed, järjepidevus ei ole katkenud. Ehk et pigem 50 mitte 25 aastat. Tore oleks, kui sellest ka kirjutataks.

5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised