17.2 C
Rapla
Pühapäev, 7 aug. 2022

Vandaalid laamendasid näituse kallal

Rapla kultuurikeskuse ees asuva rändnäituse ühe plakati sisse on löödud auk. Arvestades augu asukohta ja suurust, võib arvata, et seda on löödud jalaga.

Laamendatud on detsembrikuus. Ei näituse korraldajad ega Rapla kultuurikeskus osanud esialgu öelda, millal täpsemalt seda tehti või kes selle teo taga oli. Näitus “Vastupanu Nõukogude võimule Eestis 1940–1991” avati pidulikult Rapla kultuurikeskuse ees 2021. aasta 1. detsembril.

Esimesena märkas puruks löödud plakatit Eesti Endiste Metsavendade Liidu liige, kes andis sellest teada organisatsiooni juhatuse liikmele Heiki Magnusele. Tema on üks selle näituse organisaatoreid ning pidas pidulikul avamisel ka kõne. Magnus ütles, et praeguseks ei ole temale teada, kes selle teo toime pani.

“Ma ei oska muud arvata, kui et sellise teo tagamaaks on kodune kasvatus. Kui inimene tuleb selle näituse juurde ja loeb vastupanust Nõukogude võimule, peaks piltlikult öeldes valvel seisma, mitte seda lõhkuma,” rääkis Magnus. Samamoodi käidi näituse kallal laamendamas ka siis, kui see oli üleval Pärnus. Toona lahendati olukord sellega, et puruks löödud plakati asemele valmistati uus. Ega nüüdki jää muud üle. Magnus ütles, et kui näitus liigub edasi uude kohta, tehakse katki löödud plakati asemele uus.

Politsei poole pole Magnus lõhkumise pärast pöördunud. Ta ütles, et aasta lõpus ette tulnud kiirete asjaajamiste tõttu ei jõudnud ta seda lihtsalt teha.

Katki löödud plakatist on teadlik ka Rapla kultuurikeskus. Hea uudis on see, et näituse ala on kaetud valvekaameratega. Kultuurikeskuse juhataja Age Rebel ütles, et salvestiste pealt saaks üle vaadata, kes seda tegi. Siiski tõdes ta, et tegemist on keerulise ülesandega, kui ei ole teada täpsemat aega, millal see juhtus. Kultuurikeskuse ees on palju liikumist ning vastuse leidmiseks oleks hea, kui oleks täpsemalt teada, millal tegu aset leidis.

Näitus “Vastupanu Nõukogude võimule Eestis 1940–1991” on mahutatud kuueteistkümne plakati peale, mis seisavad praegu Rapla kultuurikeskuse ees. Aastal 1940 algas Eestis Nõukogude okupatsioon ning taasiseseisvumine sai teoks alles 1991. aastal. Kogu selle perioodi vältel toimus Nõukogude võimule vastandumine nii aktiivses kui ka passiivses vormis. Näitus haarabki persoone, hoiakuid ja sündmusi, milles vastandumine seisnes. Rapla kultuurikeskuse juures saab näitusega tutvuda kuni jaanuari keskpaigani.

spot_img
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised