-3.4 C
Rapla
Laupäev, 20 apr. 2024
TarbijaJuristi nõuanne: Kas alaealisega võib käsunduslepingut teha?

Juristi nõuanne: Kas alaealisega võib käsunduslepingut teha?

Lugeja küsib: Minu ettevõte tegutseb klienditeeninduse valdkonnas. Soovin suveks võtta alaealise tööle ja sõlmida temaga käsunduslepingu. Kas alaealisega võib käsunduslepingut teha?

Vastab Anna Gljantseva, Tööinspektsiooni nõustamisjurist: Alaealise tööle vormistamisel peab tööandja otsustama ja hindama, millise lepingu alusel saab ning võib tööd pakkuda. Mistahes lepingu, nii töölepingu, töövõtulepingu kui ka käsunduslepingu sõlmimiseks alaealisega on eelnevalt vaja tema seadusliku esindaja ehk üldjuhul lapsevanema nõusolekut. Kui seda nõusolekut ei saa, on tehing tühine ja tööandja alaealist tööle lubada ei tohi. Lisaks peab 7-14-aastase puhul (NB! Alates 1.09.2022 7-12-aastase puhul) tööandja kümme tööpäeva enne lapse tööle asumist tegema kande töötamise registrisse.

Võlaõigusliku lepingu (käsundus- või töövõtulepingu) võib tööandja alaealisega sõlmida siis, kui alaealine on mingil alal juba spetsialist, kes osutab teenust iseseisvalt oma erialastele teadmistele või võimetele tuginedes – nt mängib pilli, teeb käsitööd vms. Töövõtjat või käsundisaajat ei õpetata, koolitata ega juhendata, ta täidab ülesandeid oma oskuste ja teadmistega. Kui aga töötegija allub tööandja juhtimisele ja kontrollile, on töölepingu seaduse kohaselt tegemist töösuhtega ning poolte vahel peab olema sõlmitud tööleping.

Alaealisel ei ole keelatud töötada võlaõigusliku lepingu alusel. Siiski on kaheldav, kas alaealine on klienditeeninduse valdkonnas oma ala spetsialist, kes osutaks teenust oma teadmiste ja oskustega iseseisvalt. Kõne alla tuleb ikkagi ainult töölepingu sõlmimine – näiteks hotelli hommikusöögilaua teenindajaks, kus töötaja teeb tööd tööandja juhtimisel.

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare