10.5 C
Rapla
Esmaspäev, 8 aug. 2022

USA saatkond värskendas suhteid Raplamaaga

USA saatkonna pressiatašee külastas Rapla maakonda. Kohtumisel Rapla vallavanemaga arutleti Ukraina sõjapõgenike, aga ka võimaliku kultuurialase koostöö üle.

„Loomulikult rääkisime Ukraina põgenike olukorrast. Me teame, et see on kogukondadele kogu Eestis suur väljakutse,” ütles pressiatašee Mark Naylor. Ta tõdes, et eestlaste ja valitsuste abivalmidus sõjapõgenikke vastu võtta on neid hämmastanud. Ajal, mil Ühendriigid seisavad ka ise silmitsi paljude suurte siseprobleemidega, on see Naylori arvates hea võimalus üksteiselt õppida.

Intervjuu ajaks oli Naylor Raplas viibinud ligi poolteist tundi. Tal oli seljataga kohtumine Rapla vallavanema Gert Villardiga. Nii nagu Paides ja Türil enne Raplasse sõitmist, soovis ta kuulda otseallikast murede, prioriteetide ja huvide kohta.

„Osa meie väljakutsest on selgitada, et me pole kõiges parimad. Meil on oma väljakutsed. Aga ma arvan, et need on sarnased teiste riikidega,” ütles Naylor. Üks nende seast on põgenike ühiskonda lõimimine. „Siin on need Ukraina põgenikud, Ühendriikides on need Kesk- ja Lõuna-Ameerika põgenikud. Kuidas neid kaasata ja kuidas suhtumist muuta? Meil on samamoodi inimesed, kes muretsevad oma töö ja elamispindade pärast,” rääkis Naylor.

Kokkupuutekohti on tegelikult palju rohkem. Alates rohepöördest kuni selleni, kuidas inimesi Rapla sarnastesse linnadesse elama meelitada.

„Me jagame sama väljakutset riigi keskosas ja pealinnast kaugele jäävates linnades. Kuidas seal ettevõtlust arendada, kuidas arendada koole, kuidas tagada kultuurielu? Kuidas teha nii, et inimesed mitte ainult ei oleks huvitatud sinna kolimisest, aga ka sinna jäämisest,” arutles Naylor.

Suhted vajavad värskendamist

Pressiatašeena on tema roll saatkonnas tegeleda teavitustööga. Üks osa sellest on meedia kaasamine. „Eestlased teavad USA-d väga hästi. Me oleme kaua sõbrad olnud,” ütles Naylor. Seega on tema roll pigem tutvustada oma kodumaa poliitika eripärasid.

„Kultuuri poolel püüame luua programme, mis loovad suhteid Eesti ja Ühendriikide vahel,” selgitas ta. Tuntuim neist on Fulbrighti spetsialistide vahetusprogramm. Lisaks sellele toob saatkond Eestisse ka erinevaid esinejaid, bände, luuletajaid. Näiteks sel sügisel saabub Eestisse viieliikmeline a cappella grupp, kes esitab nii tuntud lugusid kui ka originaalloomingut. Ühelt poolt on see võimalus pakkuda elamusi, teisalt jagada töötubades kogemusi.

Koroonapandeemia pidurdas kultuuriprogrammide elluviimist märkimisväärselt. Suhete loomine eeldab üksteisega silmast silma kohtumist. Sarnaselt on ka saatkonna koostöö väiksemate paikadega viimastel aastatel tagasihoidlik olnud.

Raplamaad külastas Naylor esimest korda. „Ma jõudsin Eestisse keset Covidit. Ma olen olnud siin peaaegu kaks aastat, aga enam kui pool sellest ajast me ei reisinud peaaegu üldse,” rääkis ta.

Kohtumise üks eesmärk oli suhteid värskendada ning otseallikast kuulda ootuste kohta, mis annaks aluse tulevikus koostöövõimalusi leida.

Varem on saatkond teinud koostööd kohalike inglise keele õpetajatega, kellega kohtus visiidi käigus ka Naylor.

„Ma olen elevil tagasi tulla ja veel näha,” ütles Naylor Raplamaa kohta. „Riigis, kus elab 1,3 miljonit inimest ja mille ühest nurgast teise sõidab 3,5 tundi, on hämmastavalt palju lahedate kultuuritegevustega kohti, ilusaid kohvikuid ja parke. Aga mis veelgi olulisem, on palju inimesi, kes on elevil sellest, mida nad teevad,” rääkis Naylor. „Mul on Rapla osas hea tunne ja ma loodan, et leiame võimaluse koostööd teha,” lisas ta.

Sada aastat suhteid võeti filmi

Sel suvel täitub USA ja Eesti diplomaatiliste suhete sõlmimisest sajand. Selle puhul külastavad USA saatkonna diplomaadid saja päeva jooksul kõiki Eesti maakondi. Möödunud reedel, 1. juulil jõudis saatkonna esindus Raplamaale.

Lisaks kohtumistele annab saatkond koos Tartu Ülikooli ja välisministeeriumiga välja raamatu, mis võtab möödunud sada aastat kokku. Samuti esilinastub 28. juulil ERR-is ja ETV+ kanalil dokumentaalfilm USA ja Eesti ajaloost. Naylor ütles, et lisaks ajaloole koondab film ka inimeste ainulaadseid lugusid. Sajandipikkuse suhte tähistamiseks andis Omniva välja ka spetsiaalse margi.

spot_img
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised