spot_img
-2.8 C
Rapla
Neljapäev, 1 dets. 2022
spot_imgspot_img
UudisedKohilas avati kauaoodatud kergtee

Kohilas avati kauaoodatud kergtee

Esmaspäeval, 21. novembril avati ametlikult 1,9 km pikkune Urge-Prillimäe-Salutaguse kergliiklustee. See on kergliiklustee esimene lõik, mis tulevikus ühendatakse Urge liiklussõlmega.

650 meetri pikkuse freesipuruga kaetud kergliiklustee avamisel võrdles Kohila vallavanem Allar Haljasorg seda kirjatähega i, millel puudub täpp. “Selle puuduoleva täpi eest peab hoolitsema riik, sest just Urge liiklussõlm on see, mis tähistab seda täppi. Võime täna üheskoos nentida, et Kohila vald on juba teel, aga riik on alles teel,” sõnas Haljasorg.
Urge liiklussõlm valmib seoses Rail Balticu raudteetrassi rajamisega. Sellega koos ehitatakse uus kergliiklustee, mis ühendatakse vastvalminud Urge-Prillimäe-Salutaguse kergteega.
Allar Haljasorg ütles kolme kohanime algustähtedele viidates, et seda põhjamaiselt karget ja talvist avamispäeva iseloomustavad kolm tähte ja kolm mõtet. Need tähed on U, P ja S ning esimene mõte, mis nendega seostub, on ettevõte UPS. 1909. aastal tulid kaks noormeest mõttele, et hakkavad pakke vedama, ning kümme aastat hiljem viisid esimese paki USA-s Seattle’st Oaklandi. Tänaseks on UPS kasvanud üheks juhtivaks logistikaettevõtteks.
Teise loona meenutas Haljasorg Ameerika popstaari Britney Spearsi lugu “Oops!… I Dit It Agan”, ehk eesti keeles “Ups, ma tegin seda jälle”. See 11. aprillil 2000 esimest korda raadios kõlanud lugu saavutas suure populaarsuse ja oli 15 riigis nr 1 singel. Ja kolmas lugu oli samuti UPS – Urge-Prillimäe-Salutaguse tee. “Kolmas lugu on see, miks me oleme täna siia kogunenud. See on vägev lugu sellest, kuidas suured asjad sünnivad Kohilas samamoodi,” sõnas Haljasorg.
Tänusõnad kergliiklustee projekteerimise eest läksid ViaVelo Inseneribüroo OÜ-le ja ehitamise eest Tallinna Teede AS-ile, keda esindasid Taisto Kaljurand ja Martin Pley. Ehitusjärelevalvet teostas P. P. Ehitusjärelevalve OÜ, keda avamisel esindas Urmas Koks. Koostöö sujumisele aitas tellija ehk valla poolt kaasa teedespetsialist Aivar Puur.
Kergliiklustee avamisel olid kohal Prillimäe Põnnipere lasteaia lapsed, kes selgitasid, millised reeglid kergliiklusteel liigeldes kehtivad: prügi käib prügikasti, vastutulijaid teretatakse, jalgrattaga liikudes tuleb kanda kiivrit ja teel olevad teod ja vihmaussid tuleb aidata üle tee. Oma õnnistuse teele ja teel liikujatele andis Kohila baptistikoguduse pastor Siilas Kask.
Kergliiklustee rajamisega seotud kulud olid kokku 392 116 eurot, mille jaoks taotles vald rahandusministeeriumist toetust 195 000 eurot ja ülejäänud osa kaeti valla eelarvest.

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Sõnumid
Kõik uudised
Kuulutused