24.4 C
Rapla
Teisipäev, 16 juuli 2024
ArtikkelRaplamaa Mälukeskust hoiavad elus vallad

Raplamaa Mälukeskust hoiavad elus vallad

Raplamaa Omavalitsuste Liidu projekt “Raplamaa Mälukeskus” on tänaseks ametlikult lõppenud. Uurisime, kuidas keskusel läheb ning mis moel ja millise finantsvõimekusega edasi toimetatakse.
Lühidalt kokku võttes on Raplamaa Mälukeskus digitaalne arhiiv, mis on fokusseeritud Raplamaa ajaloo materjalide talletamisele digitaalsel kujul. Mälukeskuse spetsialisti Jaana Tõnissoni sõnul käib hetkel hoogne materjalide vastuvõtmise ja digimise töö. „Esmane dokumentatsioon on olemas ning tööprotsessid on välja kujunenud.“ Lisaks kohalikele võetakse vastu Raplamaa juurtega Tartu ja Võru inimeste materjale ning peagi on tulemas ajaloolist ainest ka Tallinnast ja Paidest.
Viimasel mälukeskuse juhtgrupi koosolekul veebruaris oli juttu, et selline idee on ka mujal Eestis huvi äratanud. Tõnisson arvas, et üks põhjus võib olla asjaolu, et kogukonna jaoks on tekkinud koht, kuhu oma mälestusi ning nendega seotud fotosid ja dokumente tuua. Inimesed soovivad oma mälestusi ja teavet lihtsalt jagada.
„Mälukeskus on selles mõttes universaalne, et ainus piirang on teema ’Raplamaa’. Tegeleme nii paljude erinevate valdkondadega alates tantsupidudest kuni äriettevõteteni, vahepeale jäävad tervishoid, jõed-järved, tuletõrje ja palju muud,“ lisas ta.
Projektiga ollakse teerajajad ning uudsed ja unikaalsed, leidis Tõnisson ja kuigi sellisel põhimõttel toimivat keskust mujal loodud ei ole, on ta kuulnud, et paaril maakonnal on säärane soov tekkinud.
Veebruariga lõppes mälukeskuse riigipoolne rahastus ning alates märtsist rahastavad selle tegevust maakonna neli valda. Rapla abivallavanem Rain Terras peab Eesti ainulaadset mälukeskuse projekti oluliseks ning vald toetab seda 7300 euroga aastas. Lisaks otsesele rahalisele toele annab vald tasuta kasutamiseks ruumid ning tasub elektri, side, prügi jm kõrvalkulude eest. Ka Kehtna vald toetab projekti sarnases suurusjärgus, täpsemalt 2023. aastal 7805 euroga. Toetust annavad ka Kohila ja Märjamaa vald.
„Mul on äärmiselt hea meel, et valdade valitsejad on mõistnud mälukeskuse vajalikkust ja potentsiaali,“ leidis Tõnisson ja kinnitas, et mälukeskuse põhiteenus on ja jääb inimestele tasuta kasutamiseks.
Raplamaa Omavalitsuste Liidu kultuuri- ja hariduse spetsialist Age Tekku kinnitas samuti, et omavahel on kokku lepitud, et vallad toetavad mälukeskuse edasist toimimist. „Ega 100% kindlust pole kunagi, aga oleme ROL-is teema kogu aeg vaikselt soojas hoidnud,“ vastas ta küsimusele, mis võiks juhtuda siis, kui valitsused peaksid muutuma.

Seni toodud materjalid on olnud väärtuslikud
Mälukeskusesse on oodatud kõiksugu materjal Raplamaa kohta, kuid oma ala eksperdid vaatavad kõik toodu üle ja hindavad, kas materjal on väärt digitaliseerimist. Esimese valiku teeb Tõnissoni sõnul omanik ise ning nendeni jõuab üldiselt selline aines, mida inimene on pidanud kodu- ja ajaloo mõttes oluliseks. Järgmine sorteerimine tehakse mälukeskuses koostöös raamatukogu töötajatega, kes on piirkonna kodulooga kursis.
„Vajadusel kaasame otsustesse ja aruteludesse teisi maakonnas tegutsevaid eksperte. Aga ausalt öeldes selliseid olukordi ei ole veel ette tulnud, kus oleks keeruline hinnata, kas materjal on kodulooliselt digimiseks väärtuslik või mitte,“ selgitas Tõnisson.
Koduloolisi materjale võib mälukeskusele viia nii ajutiselt kui ka alaliselt ning nende objektidega, mis antakse neile alaliselt, saab soovi korral tutvuda raamatukogus kohapeal. Materjalidega, mille omanik pärast digimist koju tagasi viib, on aga Tõnissoni sõnul keerulisem, kuid mitte lausa võimatu. „Kuna sõlmime kõikide materjalide omanikega enne digimist üleandmise akti, siis on meil kontaktid olemas ning saame abistada huvilise ja omaniku kokkuviimisel,“ selgitas Tõnisson.
Projekti „Raplamaa Mälukeskus“ elluviimiseks esitas Raplamaa Omavalitsuste Liit koostöös Rapla vallavalitsusega Riigi Tugiteenuste Keskusele projektitaotluse, mis sai finantseeringu 60 881 eurot. Projekti üldmaksumus oli 82 948,88 eurot, millest teise osa maksis Raplamaa Omavalitsuste Liit.

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare