16.1 C
Rapla
Kolmapäev, 29 mai 2024
GaleriiGalerii: Ilusat neljapäevalist naistepäeva soovib NÖFF

Galerii: Ilusat neljapäevalist naistepäeva soovib NÖFF

Mia Cordelia Kitsing

“NÖFF tähendab Raplas kevadet, rõõmsaid kohtumisi, pulbitsevat energiat ja aega aastas, kui ettevõtlikud naised üllatavad meid põneva kultuuriprogrammiga,” lausus Rapla valla kultuuri- ja spordikomisjoni esiisik Ilvi Pere.

Selle aasta 8. märts oli eriline naistepäev, nimelt avati reedel punase vaibaga Rapla kinomaja uksed Naiste Ööde Filmifestivale. Eelmisel aastal viis NÖFF meid teekonnale naiste tervise teemadel, 2024. aastal keskenduti naiste ja võimu suhetele.
Avaõhtut alustati etendusega, mis oli loodud spetsiaalselt filmifestivali jaoks. Koosseisus oli kolm noort – Kaire Russ, Raho Aadla ning Mari-Liis Eskusson, kes kommenteerisid pisut kunsti sõnumit: “Minu jaoks võtab teema kokku, mida Milvi Martiina Piir [raadiosarja “Naised ajas” autor – toim] ütles, et sajandeid on naisi alla surutud ja selle läbi oma võimu legitimiseeritud. See mõte, et legitimiseerime oma võimu, surudes alla nõrgemaid, kehtib igal pool.

Mõiste nõrgemad on tänapäeval ka muutunud, et ei ole ainult naised, keda alla surutakse lihtsalt sellepärast, et saada oma võimu näidata. Õnneks on meie olukord Eestis väga palju parem, võrreldes muu maailmaga, sellepärast ei tohiks seda probleemi unustada.”
Avaõhtul tunnustati tublisid naisi, sealhulgas Naiste Ööde Filmifestivali ema, Katrin Klaebot. Raplamaa Omavalitsuste Liidu esindaja Heiki Hepner andis Katrinile üle Rapla maakonna hõbedase teenetemärgi naiste ettevõtluse edendamise eest Raplamaal ning Naiste Ööde Filmifestivali asutamise eest.
Samuti anti üle Leida Laiuse mälestusauhind. 1989. aastal anti Leida Laiusele auhind filmi “Naerata ometi” eest. Nüüdseks on Leida sünnist möödas 101 aastat ning alates 2019. aastast on välja antud tema mälestusauhinda, tänavu juba viiendat korda, ühele säravale filminaisele. Auhinna alusepanijad olid Tiina Lokk, Katrin Klaebo ja Leida Laiuse ristitütar Helve Kuuskmann. Tänavu pälvis Leida Laiuse mälestusauhinna Anna Hints.
Videotervituses meenutas Anna oma filmitegija tee algust: “Olen väga-väga rõõmus selle suure tunnustuse eest! Kui ma mõtlen oma režissööriks saamise peale, kus ma sain selle tunde, et tahaksin just filmirežissööriks saada, siis ma olin teismeline. Ma olin väga katki ja minu jaoks oli väga raske aeg. Püsisin kodus ning kartsin maailma, vaatasin filme ja tundsin ennast nendes lugudes ära. Sain nendest palju jõudu ja inspiratsiooni, tekkis nõrk häälekene minu sisse, et “ma tahaksin ka”.
Väga palju nendest filmidest, mis mulle väga olulised olid, olid tehtud meeste poolt. Kes olid naised, neid oli väga vähe. Üks vägev naine, kes mind väga puudutas, oli Leida Laius. Leida olemasolu ja tema filmid, tema vägi – see andis mulle palju jõudu. Nüüd, kui ma olen filmirežissöör ja saan temanimelise tunnustuse, on see midagi, mis mind sügavalt puudutab ja ütleb seda, et ärme kunagi unusta unistada. Isegi, kui tundub väga võimatu, nagu mulle teismelisena tundus.”
“Eelmisel sügisel liikus festival järgmisse faasi. Nimelt avasin platvormi, kus filmitegijad, režissöörid saavad esitada meie festivalile filme. Minu üllatuseks neid filme muudkui tuli ja tuli – sadu!” meenutas Katrin Klaebo, kuid leidus ka üks murekoht.
“Külalistega oli meil seekord selline lugu, et avafilmi peaosatäitja ja produtsent oleksid soovinud täna õhtul siin olla, aga mis te arvate, miks ei saanud ma neid vastu võtta? Meil puudub hotell. Meil ei ole panna inimesi ööbima. Need külalised, kes meil täna on, Prantsusmaalt ja Rootsist, ööbivad meil külalistemajas, mis on ainus koht ja rohkem seal tube ei ole. Seega ma tõesti loodan, et see kampaania, mis on käima löödud, et sellest päriselt ka asja saaks ja tuleks hotell ka Raplasse.”
Võimas naisenergia oli Rapla kohal tervelt neli päeva. 7.-10. märtsi sündmustik oli väga mitmekesine ja põnev. 7. märtsil sai osa võtta Inga Heamägi isikunäituse “Psalmid” avamisest Rütmani galeriis. Näitus on veel kõigile avastamiseks kuni 31. märtsini. Samuti oli samal õhtul võimalus näha Raplamaa Kaasaegse Kunsti Keskuses Simone Frezeri spetsiaalselt NÖFF-ile pühendatud performance’it.
Laupäeval sai kinosaalis kuulata paneeldiskussiooni Eesti naisfilmitegijatega, kus külalisteks olid kohale tulnud Rootsist WIFT organisatsiooni esindaja Julia Boström ning filmitegija Charlotte Schiøler Prantsusmaalt. Oma mõtteid ja kogemusi oli kutsutud jagama ka kaks Eesti filmitegijat Elen Lotman ja Aet Laigu. Diskussiooni teemaks oli püstitatud küsimus „Naised filmitööstuse juhtpositsioonidel – kas unistus või tegelikkus?“. Vestlust juhtisid kaks säravat naist Eve Tisler ja Kaire Russ.
10. märtsi hommikul oli Rapla kirjaniku Ene Sepa raamatuesitlus “Eestluse valem”. Selles uues noorteromaanis, kus peategelane Robert läbib kuuluvuse ja identiteedi küsimusi tänapäeva võimaluste maailmas, taustaks laulupeo kõikehaarav võlujõud, uurib kirjanik, kui tähtsad on noore inimese sirgumisel tema juured.
Lisaks neile toimus veel nii mõndagi huvitavat.
Filmifestivali ajal näidati Rapla kinos filme “Igavese suve sündroom”, “Maoussi”, “Vera ja naudingud”, “Vaba päev” ja “The G”.
Naiste Ööde Filmifestival on Raplale suur uhkus ning ka võimalus ronida rabadest ja metsadest edasi rahvusvahelistele areenidele.

« kohta 2 »
Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare