Olukorras, kus käimasolev hooaeg võib Avis Utilitas Raplale jääda viimaseks, panid meeskonna fännid oma hääle valjult kõlama. Neljapäeval, 28. märtsil kogunesid nad Rapla riigimaja ette meeleavaldusele.
Tund aega tagusid fännid trummi, hõikasid valjuhäälselt Rapla nime ja avaldasid oma toetust Avis Utilitas Rapla jätkamiseks Paf Eesti-Läti korvpalliliigas. Sealjuures anti Rapla vallavolikogu esindajale Margus Jaansonile üle 988 allkirja, mis meeskonna jätkamise toetuseks koguti.
Küsimärke on Avis Utilitas Rapla tuleviku suhtes olnud juba mitu kuud. Siiamaani on Rapla vald toetanud korvpallikooli esindusmeeskonda 100 000 euroga aastas, aga käesoleva aasta eelarveprojektis on toetust vähendatud 50 000 euro võrra. Kui see plaan leiab volikogus kinnitust, tähendab see, et järgmisel hooajal Rapla esindus enam kõrgeimal tasemel ei mängi.
Selline väljavaade on löönud emotsioonid lõkkele. Lisaks kohalikele fännidele on valju häält teinud ka vastasmeeskondade fännid, kes ei taha kuidagi näha, et Rapla korvpallimeeskond kõrgseltskonnast kaoks.
Algus Vesiroosi kooli parklas
28. märtsi meeleavaldus oli pikalt ette valmistatud sündmus, mille viisid läbi kohalikud Rapla korvpallifännid eesotsas peakorraldaja Rekmar Vaarmaga. Juba varasematel kodumängudel olid nad tribüünile laiali laotanud suure sildi “Meie hoolime Rapla korvpallist”. Nüüd tervitas sama plakat Rapla riigimaja ees.
Neljapäevane meeleavaldus sai tegelikult alguse juba Rapla Vesiroosi kooli parklas. Sealt, kus asub fännidele nii tuttav Sadolini spordihoone. Neil tribüünidel on meeskonnale kaasa elatud nii heas kui ka halvas. Seal on alla neelatud kõige valusamad kaotused, aga tähistatud ka Eesti meistrivõistluste medalivõite.
Korraldajad ootasid 28. märtsil fänne Vesiroosi kooli parklasse kell 14.45. Meeleavaldus oli minuti pealt välja arvestatud, sest täpselt kell 16 algas Rapla vallavolikogu istung ja selleks hetkeks taheti kokku koguda võimalikult palju toetusallkirju. Allkirju koguti tegelikult juba kodumängudel ning aktiivsemad fännid palusid isegi sõpradel ja kolleegidel oma toetus anda. Viimased allkirjad saidki paberile sealsamas parklas või isegi Rapla riigimaja ees.
Kokku koguti 988 allkirja, mille Margus Jaanson sealsamas riigimaja trepi juures enne volikogu istungi algust vastu võttis. Muide, oma allkirja andis ka Rapla kunagine mängija Domagoj Bubalo.
Vastasfännide toetus
Ilmataat oli õnnistanud meeleavaldust päikesepaistelise ja kevadise ilmaga. See oli oluline. Kes ikka viitsiks vihmasajus ligunema tulla. Autod punaste lippudega ehitud, kogunes fänne parklasse kuni kella kolmeni. Seejärel sõideti ühise autokolonnina mööda Viljandi maanteed, Välja tänavat ning Tallinna maanteed, et jõuda lõpuks riigimaja ette. Silma järgi hinnates võib öelda, et riigimaja ette oli kogunenud 150-200 inimest. Täpset arvu on võimatu öelda, sest vahepal tuli osalejaid juurde ja mõned läksid ära.
Vahest kõige kõnekam oli see, et Raplale olid toetust tulnud avaldama ka vastasmeeskondade fännid. See oli ainulaadne vaatepilt tõenäoliselt terves spordimaailmas. Kus veel võtavad vastased kätte, et sõita sadu kilomeetreid selleks, et näidata toetust vastastele? See näitas, et isegi kui väljakul heideldakse teineteise vastu, ollakse platsi ääres sõbrad. Oma meeskonna sümboolikat kandes osalesid meeleavaldusel BC Kalev/Cramo, Viimsi, Keila Coolbeti ja Pärnu Sadama fännid. Suurelt lehvis Paides tegutseva Korvpalliklubi 7 lipp.
Küllap oli see emotsionaalses plaanis eriti tähtis just Rapla korvpallikooli eestvedaja Jaak Karbi jaoks, sest ta töötas Paides aasta aega, enne kui Raplasse tuli. Ühtlasi olid vastaste fännidel kaasas trummid, millega riigimaja esisel platsil valju lärmi tehti. See vahest oligi kogu ettevõtmise emotsionaalseim hetk. Kõik fännid tagusid üheskoos trummi ja hüüdsid Rapla nime. Tavaliselt tehakse seda tribüünil ning oma meeskonna toetuseks. Nüüd olid kõik ühiselt väljas selle eest, et tipptasemel mängiv meeskond Raplast ei kaoks.
Jaak Karp surus kõigil vastaste fännidel ükshaaval kätt ja tänas nii tugeva toetuse eest. Ehk kõige nimekam vastasfännide esindaja oli Pärnu Sadama tegevjuht Johan Kärp, kes samuti trummi tagus ja Rapla nime hõikas. “See on absurdne, kui Raplas enam Paf Eesti-Läti liiga tasemel meeskonda ei ole. Kui ma alustasin Pärnu Sadama vedamist, helistasin esimese asjana Jaagule ja küsisin nõu. Temal olid kogemused juba olemas ja ta andis head nõu, kuidas klubi üles ehitada. Ma ei suudaks seda kuidagi taluda, kui Raplas ei oleks kõrgtasemel korvpalli,” rääkis Kärp.
Ta lisas, et Paf Eesti-Läti korvpalliliigale oleks see väga suur kaotus, kui Rapla seal enam ei mängiks. “Ma näen, et mida rohkemad piirkonnad on kaasatud, seda rohkem võidab korvpall. Ja võidab ka Rapla ise. Parematel mängudel on siin 700 või 800 pealtvaatajat. Noored inimesed tulevad kokku, elavad kaasa ja nad ei istu samal ajal kuskil arvutis,” sõnas Kärp.
Vaatamata tihedale konkurentsile korvpalliväljakul tulid Pärnu fännid 28. märtsil Raplasse suure bussiga. Isegi kui väljakul ollakse konkurendid, siis praeguses olukorras, kus küsimus on Rapla meeskonna jätkamises, ollakse liitlased. Veel ütles Johan Kärp, et iga kord, kui Raplasse mängima tullakse, on see tema jaoks pidupäev. “Raplaga mängudes on alati mõnus atmosfäär ja mõnus rivaliteet. See on alati pidupäev. Ma ei taha mingil juhul, et selline asi ära jääb,” ütles Kärp.
Rait-Riivo Laane sõnavõtt
Kell 15.30 lehvisid riigimaja ees nii punased Avis Utilitas Rapla kui ka teiste meeskondade lipud. Fännide esindaja Maaja Puhk kogus veel viimaseid allkirju, enne kui need volikogule üle anti. Meeleavalduse avasõnad lausus peakorraldaja Rekmar Vaarma. Loomulikult polnud vaja kellelegi meelde tuletada, miks ollakse kokku tulnud. Vaarma aga rõhutas, et meeleavaldus pole suunatud mitte kellegi vastu, vaid ainult Rapla korvpalli toetuseks.
Pärast neljapäevase meeleavalduse lõppu ütles Vaarma, et süda tal siiski rahul ei ole. See juhtub ainult siis, kui valla poolt tuleb korvpalli vaates positiivne otsus. “Ma ei oska öelda, kui palju need allkirjad valla otsustamist mõjutavad. Ma loodan, et need panevad valda vähemalt mõtlema. Minu lootus enne meeleavaldust oli ka näidata kõigile osapooltele, ka sponsoritele, et kui ka vald leiab teisi kohti, kuhu oma raha paigutada, siis ärge teie meie selja tagant ära minge,” sõnas Vaarma.
Eriti läks talle südamesse vastasfännide valjuhäälne toetus. Päeva jooksul küsiti Vaarmalt korduvalt, mida see tema jaoks tähendab. “Klombi võtab kurku. Ma ei tea, kas Eestis või isegi maailma spordis on näidet selle kohta, kuidas oma ja vastaste fännid tulevad koos meelt avaldama. Müts maha kõigi ees, kes siin täna olid,” vastas Vaarma.
Enne meeleavalduse algust oli tal ka hirm, et selle käigus võib aset leida provokatsioone. Ta pani kõigile osalejatele südamele, et kui neid peaks esinema, ei tohi mingil juhul provokatsioonidele alluda. Lõpuks võis siiski tõdeda, et neid ei esinenud ning kõik kulges sujuvalt.
Meelevaldusest tulid osa võtma ka Avis Utilitas Rapla praegused ja endised mängijad. Nii näiteks võttis teiste seas sõna Kohilast sirgunud mängumees Rait-Riivo Laane. Hiljutise vigastuse tõttu liikus ta karkudega. Tema puhul on tähelepanuväärne, et ta oli meeskonna liige juba esimesel hooajal, kui Rapla üldse Eesti meistriliigas mängis. Mäletatavasti kandis meeskond toona üht Eesti spordi kõige originaalsemat nime Piimameister Otto/Rapla. Vahepeal on Laane mänginud nii välismaal kui ka mujal Eestis, kuid nüüd on ta juba mõnda aega Rapla koosseisus tagasi.
Oma sõnavõtus tõi Laane välja, et mängijatel ei ole olnud lihtne teha tööd, kui tulevik on tõsise küsimärgi all. Ta siiski loodab, et olukord laheneb ja Avis Utilitas Rapla saab jätkata ka järgmisel hooajal. Tema kõrval seisid teisedki praegused Rapla mängijad. Ent hea meel oli üritusel näha ka mitut endist Rapla mängijat. Nii näiteks jälgisid toimuvat eemalt Sven Kaldre ja Madis Pärn.
Rapla korvpalli kuldajastu
Omaette küsimus oli see, kas sõna võtab ka keegi valla esindajatest. Seda tegi vallavolikogu esimees Kalle Toomet. Ta ütles, et tunneb ennast ühena fännidest ning heiskas hommikul oma majale samuti Avis Utilitas Rapla lipu, nii nagu tegid paljud majapidamised Raplas. “Elagu Rapla fännid,” lõpetas ta oma sõnavõtu. Paraku ei võtnud ta teemaks meeskonna rahastamise küsimust, mille kohta oleks fännid ja korvpallikooli esindajad kindlasti midagi kuulda soovinud.
Tõele au andes tuleb öelda, et tegelikult ei olnud ka neljapäeval toimunud vallavolikogu istungil korvpalli rahastamise küsimust ametlikus päevakorras.
Nii nagu eeldada võis, esines päeva kõige elavama etteastega ikkagi Rapla korvpallikooli tegevjuht Jaak Karp. Ta süüvis oma kõnega ajalukku ja tõstis esile, et esimest korda mängis Rapla meeskond Eesti kõrgliiga tasemel aastatel 1964 ja 1965. Sealt peale on vahele jäänud ainult üks kümnend – üheksakümnendad. Muidu on igal kümnendil olnud Rapla vähemalt mingil perioodil kõrgliigas esindatud. Praegune seeria, Jaak Karbi eestvedamisel, on kestnud neliteist aastat.
Me elame praegu Rapla korvpalli kuldajastul, mida ehivad pronksi- ja hõbedakarva medalivõidud Eesti meistrivõistlustelt. Vaevalt arvab keegi, et need saavutused on enesestmõistetavad. Kaugel sellest. Nende taga on korvpallikooli pikaaegne töö ning Jaak Karbi ellusuhtumine, et kui mitte kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab. Kuidas muidu selgitada, et vaevu 5000 elanikuga linnas on meeskond, mis heitleb nagu võrdne võrdsega Eesti ja Läti tipptasemel meeskondadega.
Pelgalt poolteist nädalat tagasi jäädi kõige napimalt alla Läti suurklubile Riia VEF-ile olukorras, kus Rapla meeskond oli vigastustest räsitud. Sportliku loogika järgi ei oleks see võimalik, kuid korvpallikoolis on nähtud aastaid vaeva, et see saaks reaalsuseks. Nüüd oleme aga olukorras, kus elame küll Rapla korvpalli kuldajastul, kuid võib-olla juba selle lõpuperioodil.
Fännid on väljendanud ka hirmu, et juhul kui järgmisest hooajast Rapla enam Eesti-Läti liiga tasemel ei mängi, on see alles lagunemise algus. Samas võib välja tuua, et fännide omavaheline sõprus on nii tugev, et see ei lagune. Juba ammu käiakse üheskoos lisaks Avis Utilitas Raplale toetamas ka esiliiga meeskonda, naiskonda ja noortevõistkondi. Ja kui esindusmeeskonda enam tõesti ühel hetkel ei ole, lubas mitu fänni neljapäeval, et Rapla korvpallikooli teisi tiime toetatakse ikka edasi.