0.5 C
Rapla
Neljapäev, 21 nov. 2024
Kodu & AedMillisest materjalist köögimööbel sobib sinu kööki kõige paremini?

Millisest materjalist köögimööbel sobib sinu kööki kõige paremini?

Sisuturundus

Komplektidena müüdav köögimööbel on üks mugavamaid viise köögi sisustamiseks: kindlas standardmõõdus kappide ja riiulite komplektiga tulevad kaasa kõik komplekteerimiseks vajalikud kinnitusvahendid ning komplektiga kaasas olevate juhiste järgimiseks ei pea olema õppinud mööbelsepp.

Isikupärase lahenduse otsijad võivad mööbli lasta eritellimusena valmistada, kuid sellisel juhul tuleb arvestada korraliku väljaminekuga. Eritellimusest lihtsam, odavam ja kiirem viis on oma köök kokku panna mööblikomplektide üksikult müüdavatest elementidest.

Köögikomplektide ja iseseisvate mööbliesemete valmistamiseks kasutavad tootjad erinevaid materjale, millel on omad eelised ja puudused. Vaatame üle, mida tasub mööbli materjali valimisel tähele panna.

Täispuit

Puitmaterjali tippklassiks peetav täispuit on disaini vaatenurgast ajatu klassika ning teenib sind selle korraliku hooldamise korral aastakümneid. Puidu võlu on võimalus anda mööblile kerge vaevaga täiesti uus hingamine – kergemaid kriipse-kraapse saab pindadest välja lihvida ja soovi korral võid kappe ja riiuleid heledamaks ja tumedamaks toonida.

Täispuidust köögimööbli miinused on kõrgem hind – kvaliteet maksab – ja puidu tundlikkus õhuniiskuse muutustele. Kui sinu köögi ventilatsioonisüsteem ei ole piisavalt võimas, et õhust söögivalmistamise ajal tekkinud keeduauru eemaldada ja õhu niiskustaset stabiilsena hoida, võivad puidust köögikapid endasse imada niiskust.

Niiske puit võib aja jooksul punduda ja deformeeruda, samuti tõstab puitmööbli niiskussisaldus selle kaalu. Mööbli kinnitustüüblite valimisel kasuta kõrgema koormusnäitajaga ankruid või tüübleid kui mööbli spetsifikatsioon ette näeb ning võid seinale kinnitatud kappi südamerahuga panna nõudevirnasid või ahjupotte.

Puitplaadid

Foto: K-rauta.ee

Puitmaterjalist valmistatud pressplaadid on rahakotisõbralikum alternatiiv täispuidule. Kui kaalud köögimööbli materjalina keskmise tihedusega puidkiudplaati (MDF) või puitlaastplaati (MDP), ei pea sa kartma, et puitplaat oleks niiskusele sama tundlik kui naturaalne puit: materjal on vastupidavuse ja niiskuskindluse tagamiseks lamineeritud.

Siiski pole puiduga võrreldes kerge kaaluga ja madalama hinnaga MDF ja MDP puudustest vabad. Puitplaadist kapiuste hingede kinnitamiseks mõeldud süvendid pole tavaliselt nii tugevad kui ülejäänud uks ning sagedasti kasutatavate kappide-sahtlite hinged ja nupud hakkavad ajapikku logisema.

Kui kogemata kapiuksele tõmmatud sügav kriim on veekindlast laminatsioonikihist läbi tunginud, võib kriimustuse ümbrus hakata kiirelt punduma ning niiskus hakkab puitplaati kiirelt seestpoolt kahjustama. MDF-materjali vigastuste parandamisel tuleb appi epoksüpahtel, mis ei lase probleemil süveneda ning aitab mööblil pikemalt kaunis välja näha.

Keraamilised plaadid ja klaas

Töötasapinna keraamiline või klaasist kate on saamas sama levinud lahendusteks kui kivi või kõrgsurvelaminaat. Keraamilistest plaatidest või ühe suure paneelina valmistatud töötasapind on kulutõhus viis naturaalse kivimustri imiteerimiseks. Muidugi ei pea piirduma kivi-imitatsiooniga: kui eelistad ühevärvilist disaini või unistad efektse mustriga tööpinnast, kuluvad keraamilised plaadid marjaks ära.

Keraamiliste plaatide ja klaasi kõrge valguspeegeldusvõime võib olla nii eelis kui ka puudus: ühelt poolt aitab valgust peegeldavate materjalide kasutamine kööki avaramaks teha, kuid plaatide pinnal ja eriti klaasil tulevad näpujäljed ja purukesed peegelduse tõttu hästi esile. Kui soovid kompromissi, vali klaasustega või osaliselt klaasist valmistatud ustega köögikapid: klaaspaneelid muudavad ruumi avatumaks. Klaaspaneelidega köögimööbel ootab sind K-rautas.

Metall

Metalli näeb köögimööblis kõige sagedamini toolide ja laudade jalgadel, samuti pisimööbli juures. Pisimööbliks loetakse näiteks pudeliriiuleid, kompaktseid ratastel liikuvaid serveerimiskärusid, pottide ja pannide hoiustamiseks mõeldud metalltorne või miks mitte kokkupandavaid redeleid, mille abil kõrgematele riiulitele ligi pääseda.

Metall on vastupidav ja kergesti puhastatav materjal, lisaks ei mõjuta metalli õhuniiskuse ega temperatuuri kõikumised. Metalli põhiline kujundusalane puudus on selle steriilne välimus – kuna köögitehnika on valdavalt metallikarva, võib metallelementidega mööbli valimine muuta köögi visuaalselt külmaks.

Vali istumiseks kergesti puhastatavast materjalist toolikomplekt

Foto: K-rauta.ee

Klassikaline situatsioon: pehme polstriga ja tekstiilkattega köögitoolid kipuvad plekke koguma kui magnetiga – tomatikastme pleki, veinilaigu või kogemata lapikuks istutud maasika mälestuse tekstiilist eemaldamine ei pruugi alati õnnestuda.

Õnneks ei pea toolide valikul pehmest polstrist loobuma: vali kööki söögitoolid, mille isteosa kattematerjaliks on kergesti puhastatav materjal. Mõned valikud, mida võiksid kööki toolikomplekti valimisel kaaluda, on:

• Naturaalne või kunstnahk: nahk on küll niiskust mitteimav materjal, kuid hooldamata nahale võivad pärast pleki eemaldamist jääda värvilised laigud, mille eemaldamiseks on vaja spetsiaalseid puhastusvahendeid.
• Vetthülgava töötlusega tekstiil: tekstiili suurim pluss on rohked kanga disainivalikud ning kangas on istumiseks üks mugavamaid ja pehmemaid variante.
• Vastupidav PVC-kangas: see on sama materjal, millest valmistatakse näiteks ilmastikukindlaid reklaamplakateid, basseinikatteid ja autotelke. Vajab vähe hooldust ja püsib kaua kaunina.

Veluurkattega, sametised ja rotangseljatoega söögitoolid sobivad paremini söögituppa, kus on väiksem oht, et toolidele kokkamise käigus midagi peale kukub.

Praktiline köögimööbel ja söögitoa sisustus ootab sind K-rautas

Foto: K-rauta.ee

K-rauta poodides ja e-poes leiad laia valiku erinevatest materjalidest ja mitmesugustes stiilides köögimööblit. Otsid köögi sisustamiseks vajalikke kappe või soovid kööki riiulikomplektiga hoiustusruumi juurde tuua? Aitame sind mõlema mure lahendamisel.

K-rauta tootevalikus on lisaks klassikalistele mööbliesemetele ka kasulikku pisimööblit: serveerimiskärud, hoiustusriiulid, pudelihoidjad ja teised vajalikud köögitarvikud ootavad sind enda seast sulle sobivamat lahendust välja valima. Leia enda koju perfektselt sobiv köögimööbel või vali oma lähedasele välja tema unistuste maitseaineriiul ja vaata, kuidas paki avamine lööb kingisaaja silmad särama.

2 KOMMENTAARID

Subscribe
Notify of
2 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Toomas
15. nov. 2024 16:55

Ei ole vahet millisest materjalist köök on tehtud on vahe kuidas kasutada ja mis eesmärgil kööki kasutatakse. On köök sajalapselise või üksiku mammi või täis korstna või alkašši kasutusel või veel mõne miljardi variandi kasutusel mille üles loetlemine nõuab kahjuks aega ning piiramatult elavat kujutlust. Aga Näiteks Ikea materjale kõige kallimast odavaimani ja alati kõik peab vastu materjalist hoolimata just üksiku korraliku enda asjadest lugupidava inimese kasutuses olev köök. Ülejäänud on reklaami mull ja sinisilmsete inimeste kamp, kes oma raskelt või juhtudel kergelt teenitud raha mingi müügiagendi mölinasse investeerib ja mõtleb, et nüüd sai endale super köögi. On vahe ainult… Loe edasi »

Siim
15. nov. 2024 20:07

Kogu see artikkel on fakti vigu täis. Alustades puidu ja mdf plaadi eri kaalust ja lõpetades hinnavõrdlenisega. Kuna ise valmistan mööblit siis olen kursis nende nn. Valmis lahendustega, mis minu hinnangul ei kujune eriti soodsamaks kuna ümbertegemise kulud ja muu koostamise ja paigaldusega seonduv lähem tavaliselt kallimaks kui seda on projekt mööbliga kus mõõdud ja soovid alati ennem selged. Aga kui üldse midagi elamises pole mis meenutab kööki, siis jh võib kaaluda neid IKEA või poola toodangut, kuid soovitan enne mõne targem aga asju arutada. Ja veel ei IKEA ega Poola mööbli plaat ei ole lamineeritud vaid melaniin kattega plaat.… Loe edasi »