Raplamaa Sõnumites 2. juulil 2025 ilmunud artiklile „ERJK märgukirjaga volikogu esimehe vastu”
Tanel Viks, Kehtna vallavanem
Käesolevaga pean oluliseks esitada vastulause Raplamaa Sõnumite artiklile „ERJK märgukirjaga volikogu esimehe vastu“, kuna sellest on võimalik välja lugeda, justkui tegutseks Kehtna vallavalitsus kallutatult, aga lugu on tegelikult risti vastupidine. Lisaks seatakse kahtluse alla Valla Vaatleja kolleegiumi esimehe pr. Seily Sõgel-Raidi tegevus ja seda olukorras, kus ta tegutsemine oli ainuvõimalik ning korrektne. Volikogu esimeest mitte ei rünnatud, vaid vastupidi – kaitsti teda võimalike probleemide eest. Ka ei pea paika väide, et kolleegiumi esimees on teinud midagi ainuisikuliselt – Kehtna vallavalitsus arutas antud küsimust oma istungil 26.06.
Ma ei tea täpselt, millised on hr. Tõnissoni infoallikad, aga arvestades avaldatut, on mul selles osas tõsine kahtlus. Küll aga tean ma täpselt, et viisakalt väljendudes on kas fakte infoallika poolt edastatud tendentslikult või on artikli autor neid omatahtsi väänanud.
Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjonilt saabus 16.06.2025.a KOV-idele märgukiri, kus kirjeldatakse, millised tekstid vastavad „varjatud poliitilise reklaami“ tunnustele, isegi kui otsene üleskutse hääletada puudub. ERJK märgukirjas rõhutatakse, et keelatud tegevuseks loetakse ka poliitiku või erakonna ühekülgset esiletõstmist või poliitilist kritiseerimist omavalitsuse rahaga väljaantavas kanalis.
Pr. Katrin Anto artiklis „Klaasikillumängud“ esinevad mitmed konkreetsed lõigud ja vormilised valikud, mis viitavad poliitilisele mainekujundusele ning seetõttu võivad olla vastuolus ERJK juhistega. Seetõttu sai pr. K. Anto ning ka volikogu tähelepanu juhitud võimalikele probleemidele 26.06. edastatud mailis, kus kõik need kaalutlused on detailselt välja toodud.
Toonitan siinkohal, et kuna ERJK suunised on tõlgendatavad, st neil ei ole ja ei saagi olla kindlaid, selgelt mõõdetavaid kriteeriume ning otsuse kas on/ei ole poliitiline reklaam, teeb igakordselt vastava kaebuse põhjal ERJK, siis ei saa hetkel mitte keegi lõplikku vastust anda. Nii et Raplamaa Sõnumite väide, et „veidi hiljem oli Sõgel-Raid ka ise ebakindlaks muutunud…“, ei vasta ka tõele – meie arusaam olukorrast
ei muutunud protsessi käigus.
Küll aga toonitan ja sellele juhib tähelepanu ka EML-i tegevjuht hr. Väino Koorberg, et „Mida iganes sa ka ei teeks, tegelikku (ja ka näilist) huvide konflikti on võimatu vältida. /…/ Kuidas teha seda võimul olija kontrolli all välja antavas kanalis? Ma ei näe selleks mõistlikku võimalust“.
Kokkuvõtteks – Valla Vaatleja kolleegiumil puudusid enne ERJK 16.06 selged juhised artiklite hindamiseks poliitilise sisuga kaudse reklaami vaates. Edaspidi hinnatakse iga artiklit individuaalselt, lähtudes ERJK juhistest ja avaliku raha kasutamise otstarbekusest.
Lõpetuseks pean vajalikuks Raplamaa Sõnumitele meelde tuletada asjaolu, et erinevalt RS-ist on Valla Vaatleja avaliku raha eest välja antav infoleht, mille kolleegiumi töö on sõltumatu, tugineb avaliku raha kasutamise ning infolehe neutraalsuse põhimõttele sõltumata autori(te) poliitilisest kuuluvusest, rollist või arvamuse sisust.
Mida siin imestate? kOMMUNISMIAJASTU JÄRELKAJAD KAIKUVAD…
On lausa ime kui palju endisi on tänases riigis ametnikud! Seepärast ka vildakas arusaam helge Eesti tuleviku suhtes. Kommunism kaput-VÄ?
Ajalehe omanik on nagu jumal. Tema kiidab ja laidab. Teised olgu viisaKALT VAIT!
Viksi ülbust teades võiks ta üldse vait olla, õnneks on käes aeg, kus kodanikud saavad oma otsuse teha.