spot_img
-0.1 C
Rapla
Teisipäev, 29 nov. 2022
spot_imgspot_img
RSTervist, lugupeetud lugejad! 

Tervist, lugupeetud lugejad! 

Novembri algusest kuni jaanuari lõpuni kestnud aktiivne kogumiskampaania päädis 150% tulemusega. Nii nagu elus ikka, tuli ette ootamatusi ning üks asi tingis teise. Kuid siis ikkagi lõpliku tulemusena, koostöös teiega, head annetajad, on meil nüüd muuseumis väga vana, korralik ja terviklik ajalooürik pärgamendil.
Selles on kajastatud meie (Järvakandi ja Rapla) lähipiirkonna sündmus, milles osalejad on olnud seotud sündmustega hertsog Magnuse elu- ja tegevusajal. Tulge uudistama ja oma silmaga kaema väärikat dokumenti 16. saj keskpaigast tänase Raplamaa radadelt! Ürik on eksponeeritud huvilistele muuseumihooaja alguseni Järvakandi vallamajas.

Lisaks missioonitundega annetajatele (Eestimaalt Saksamaani välja) tahaksin tänada Revali omaaegseid nahaparkaleid, kirjutajaid ning pitserimeistreid, kelle koostöös sündmuste initsiaatoritega ja sündmustel osalejatega on sündinud midagi nii kaunist ja tähelepanuväärset. Dokument on muu hulgas ajalooliseks algallikaks vähemalt ühe Eesti küla teistkordsele ülestähendusele.
Ürikuga otseselt seotud suguvõsa perenimest on läbi aegade tuletatud mitu Eesti kohanime (viie erineva Eesti mõisa nimetus). Kolm neist mõisatest asub Raplamaal. Palun nüüd heal lugejal veidi nuputada, millise perenimega on meie üriku puhul tegemist? Esimesele kolmele õigesti vastanud (muuseumi üldmeilile) inimesele pakume piletivaba muuseumikülastust.
Käesoleval ajal toimub Järvakandis Eesti klaasimuuseumi kollektsiooni loomine ja olen aru saanud, et see on edukalt võimalik ainult ühiselt terve koduriigi kogukonna – eesti inimeste ja ettevõtete toel. Põhirahastaja muuseumi ülalpidamiskulude (katus, küte, palk) katteks on Järvakandi vald, kuid kogumis- ja vaatamisväärse soetamiseks vajame aeg-ajalt teie abi. Just siis, kui midagi eriti olulist silmapiirile ja käeulatusse on jõudnud. Sellisel juhul asutan end siia leheveergudele kirjutama ja paluma teilt järjekordselt abi muuseumikollektsiooni seisukohalt oluliste esemete soetamiseks.
Samuti kutsun üles aktiivsemalt annetama muuseumile neid esemeid, mida teil kodudes enam vaja pole või mille õigem koht oleks muuseumis eseme säilitamise tagamise mõttes tulevastele põlvedele. Palun teid – mõelge sellele.
Lähemalt teie vahetu abiga soetatud pärgamendi olemusest on võimalik osa saada järgmises kirjutises, pärast seda, kui oleme üriku sisu ja selle tagamaid veidi põhjalikumalt uurinud ning dokumendist selle sobivaks kajastamiseks piisava tervikpildi loonud. Samuti pöörame tähelepanu annetajatele. Ruttan siinkohal ette ja teatan, et kõikidele annetajatele (pärgamendi soetamiseks) on sel hooajal muuseumisse sissepääs prii. Ankruannetajad saavad lisaks tasuta muuseumigiidi. Helistage ja broneerige aeg – nii lihtne see ongi…
Tere tulemast Järvakandi Klaasimuuseumisse! Ja lõpetuseks. Kuidas me jõudsime teise, veelgi vanema Raplamaa pärgamendini? Vastan: kui palju inimesi toetasid meid ja elasid kampaaniale südamest kaasa, siis leidus üks inimene, kes kampaaniast saadud info enda huvides ära kasutas ja toetuskampaania objekti endale ostis. Siit edasi tegelikult jõudsimegi teise ja arvan et veelgi parema tulemuseni. Ning ühtlasi tegime omalt poolt kõik, et täita ka annetajate ootused, mis ei ole antud juhul sugugi vähema tähendusega/tähtsusega kui muuseumi ootus positiivse tulemi saavutamiseks.

Lugupidamisega Allan Kima, teie klaasimuuseumi juhataja / foto: Siim Solman

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Sõnumid
Kõik uudised
Kuulutused