25 C
Rapla
Reede, 1 juuli 2022
spot_imgspot_img

Riik toetab maapiirkondade elanikke loodetust vähem

Riigihalduse minister eraldas maapiirkondi toetavast hajaasustuse programmist tänavu omavalitsustele kolmandiku jagu vähem soovitust, mõnes vallas kahanes summa poole võrra.

Juuru on üks neist valdadest, kel tuleb läbi ajada kaks korda väiksema summaga, kui plaanis oli.
„See on selge stiilinäide praeguse valitsuse tegevusest ja regionaalpoliitika puudumisest,” tõdes Juuru vallavanem Margus Jaanson. Käskkirja hajaasustuse programmi riigipoolse toetuse maakondliku jaotuse kohta allkirjastas eelmise nädala lõpus riigihalduse minister Arto Aas. Rapla maakonnale eraldati 63 413 eurot, Rapla maavalitsus oli küsinud maakonna valdadele kokku 96 000 eurot.
Programmist toetatakse vee- ja kanalisatsioonisüsteemide ning juurdepääsuteede rajamist majapidamistele. Kui majapidamine ei ole elektrivõrguga liitunud, toetatakse ka autonoomsete elektrisüsteemidega seotud tegevusi.
„Kõigepealt levitasid ministeerium ja valitsuse pressibüroo järjekindlalt meedias infot, kuidas valitsus annab kohalikele omavalitsustele raha infrastruktuuride ehituseks ja keelitasid kodanikke pöörduma kohalike omavalitsuste poole programmist raha saama.
Tänase info järgi saab Juuru vallavalitsus 2028 eurot ja 25 senti … Eks te võite ise aru saada, mis selle raha eest siis teha võib!” ei varjanud Jaanson oma nördimust. „Valitsus on oma sõnumiga järjekordselt külvanud kohalikele omavalitsustele lennukilt raha ja kui taotlejad-pöördujad saavad vallavalitsustelt oma taotlusele eitava vastuse, saab jälle näidata näpuga, et vaja on haldusreform lõpule viia, kuna omavalitsused on haldusvõimetud.”

Garantiikirjade alusel
Rahandusministeeriumi regionaalarengu osakonna nõuniku Liis Palumetsa sõnul ei ole siiski võimalik rääkida kärbetest või rohkem küsimisest ja vähem saamisest, kuna riigi toetust jagati maakondade vahel laiali täpselt niipalju, kui seda jagada oli.
Hajaasustuse programmdokumendi kohaselt annab kuni 50 protsenti toetusest riik ja vähemalt 50 protsenti kohalik omavalitsus. Eelarves oli selle jaoks tänavu Eesti peale 1,2 miljonit eurot, millele lisandusid eelmise aasta hajaprogrammi jääk ja lisasumma teiste riigisiseste regionaalarengu programmide arvelt. Kokku saadi 1 652 417 eurot.
Rapla maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna peaspetsialist Tiina Martin selgitas, et maakonna summa kujuneb garantiikirjade alusel, mis vallad esitavad, tagades sellega, kui palju nad on valmis panustama. See andiski tänavu Raplamaal kokku 96 000 eurot, riik eraldas aga 32 587 eurot vähem.

Vivika Veski / illustreeriv foto: Siim Solman
Loe pikemalt 18. mai Raplamaa Sõnumitest

spot_img
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised