spot_img
2.2 C
Rapla
Esmaspäev, 6 veebr. 2023
spot_imgspot_img
spot_img
PersoonKülaseltsi vedamisest lillede müümiseni – Mari Karilaid

Külaseltsi vedamisest lillede müümiseni – Mari Karilaid

Haldusreformi sagina ja mürina keskel on üks väike Käru valla küla astunud välja selge avaldusega: Meie ei soovi liituda Türi valla ega Järvamaaga. Tegemist on Kädva külaga, mis asub Käru valla põhjaosas ning piirneb Kehtna vallaga. Kädva külast Paluküla mäeni on vaevalt paar kilomeetrit. Kohalikku elu hoiab aktiivsena Kädva külaselts. Üks selle aktiivsemaid esindajaid ja juhatuse liige on Mari Karilaid.

Kädva küla võib kaugemalt tulijale jääda esmapilgul tähelepanuta. See ei asu ühegi suure maantee ääres ning kõlava nimega vaatamisväärsusi samuti pole. Aga see on eeliseks neile, kes otsivad elamiseks või suvitamiseks rahulikku paika, kuhu võõrad inimesed naljalt ära ei eksi. Külas elab ligikaudu 60 inimest.
Mari Karilaid on Kädva külaseltsiga olnud seotud viimased kuus-seitse aastat. Praegu on ta üks kolmest juhatuse liikmest. Tegelikult ise ta enam Kädval ei elagi. Elu on viinud ta hoopis Lelle, kus ta praegu kasvatab lapsi. Kädva on siiski jäänud armsaks.
“Kui juba sõrme annad…” ütles ta ise. Põhiliselt sõidab ta seda vahet umbes kord nädalas enda sõnul seltsi pärast, kuid kohapeal on ka tuttavad inimesed. Kädvale asus Karilaid elama juba 1996. aastal. Sellest ajast on tihe side püsima jäänud. Sündinud on ta hoopis Pärnus, üles kasvanud Raikkülas ja koolis käinud Lipal.
Küllap on tema nägu eriti tuttav Mari lilleäri klientidele. See kauplus asub Rapla riigimaja Konsumi-poolsel küljel. Lilleäris on Karilaid töötanud tubli üheksa aastat. Varsti hakkab kümnes aasta täis saama. Kusjuures Karilaiu eesnimel ja lilleäri nimel otsest seost ei ole. Lilleäri omanik on tegelikult Mari Saatus ja see on lihtsalt huvitav kokkulangevus, et Mari-nimelises lilleäris töötab müüjatena kaks Mari.
Karilaid rääkis, et ega ta sinna alguses nii väga tööle ei kippunudki. Sinna kandideerida soovitas tal hea tuttav Aime Pallon. “Tegelikult ma ei tahtnud Mari lilleärisse tööle minna. Aga mõtlesin, et kui Aime tänaval vastu tuleb, siis kas valetan talle, et ma küll kandideerisin, aga mind ei tahetud?” meenutas Karilaid. Tulemus oli see, et ta ikkagi läks kandideerima ning nagu selgus, võeti ka tööle.
“Täna mõtlen, et jumal tänatud, et ma sinna ikkagi läksin,” ütles Karilaid. Praeguse seisuga töötavadki Mari lilleäris kaks Mari. Mõlemal on teineteise kohta öelda vaid kiitvaid sõnu. Karilaid sõnas, et ülemus on super, ja ülemus Mari Saatus ütles, et Karilaid on justkui ingel Maa peal.
Omavaheline koostöö neil sujub. Kuigi Karilaid ei saa laste kasvatamise kõrvalt pidevalt poes abiks olla, võimaluse korral ta seda ikkagi teeb. Saatus ütles, et Karilaid on tema jaoks tõeline päikesekiir. “Ei ole tööd, mis jääb tal tegemata,” sõnas ta. Samuti kiitis ta seda, et kuigi Karilaiul on palju teha, ei ole ta lapse pärast kunagi jäänud tööle tulemata.

Haldusreform
Olles Kädva külaseltsi juhatuse liige ja üks aktiivseid vedajaid, ei saa ka Mari Karilaid haldusreformi virvarrist kuidagi mööda vaadata. Külaseltsi vedamisel on Kädva väga selgelt oma seisukoha välja öelnud. Nad pöördusid eelmisel nädalal Käru vallavolikogu poole kirja ja kogutud allkirjadega.

Siim Jõgis / foto: Alice Võsu
Loe pikemalt 6. juuli Raplamaa Sõnumitest

Sõnumid
Kõik uudised
Kuulutused