Kus lõpeb keeruline suhe ja algab ahistav käitumine?

0
85
Ajakirjanik Stina Andok. Foto: Siim Solman

Olen lähedalt kokku puutunud olukorraga, kus üks härra otsustas, et ei lase naist enam oma silma alt ära. Mees kontrollis seda, mis toimus naise pangakontol, ning jälgis tema liikumisi telefoni positsioneerimisega.

See kõik viis selleni, et naine pidi põgenema oma kodukohast teise maakonda ja otsima varju naiste tugikeskusest, kuid ka sinna suutis mees talle järele sõita. Mees ei teinudki eriti midagi, ainult parkis auto maja juurde ja ootas. Samal ajal naine lihtsalt värises toas, julgemata õieti kardina vahelt õuegi piiluda. Rääkimata siis enda hästi tundmisest või ammugi mitte õue minemisest. Tundub nagu ebanormaalne olukord, eks. Aga mida teha?

Politseisse helistamisest ei olnud toona kasu. Midagi ei olnud juhtunud. Tähendab, mees ei olnud rikkunud avalikku korda, tekitanud varalist kahju või tunginud naisele füüsiliselt kallale. Ei olnud mingit seaduslikku alust, mis keelaks tal teise inimese tahte vastaselt teda jälgimast, hirmu tekitamast. Ta viibis kohas, kuhu tal ei olnud mingit muud asja. Ta ei töötanud seal linnas, tal ei olnud seal sõpru ega sugulasi. Tema ainus eesmärk oli anda märku, et naisel ei ole pääsu. Ja nii naine end tundiski. Pikka juttu ümber jutustamata – naine läks lõpuks mehe juurde tagasi. Tal ei olnud jaksu kohtuvaidlusi pidada.

Õnneks on aga juba 2017. aastast karistusseadustikus paragrahv nimega ahistav jälitamine, mille alla eespool kirjeldatud juhtum oleks võinud mahtuda. Ahistava jälitamise all peetakse silmas süstemaatilist ahistamist ja ahistamine on ükskõik mislaadi käitumine, mida tehakse selleks, et teise inimese elu häirida, tema eraellu sekkuda, et teha tema elu võimalikult ebamugavaks. Nii on vähemasti selgitanud seda prokuratuuri aastaraamatus vanemprokurör Kristel Toming.*

Nüüd oleme aastas 2021 ja ma loen Eesti Ekspressist**, et mees on filminud salaja naist läbi akna, kui naine viibis oma kodus. Mees jätkas naise jälgimist ka pärast seda, kui oli lubanud prokuratuurile, et enam nii ei tee. Lisaks on mees ilmunud juhuslikult naisega samadesse kohtadesse, saatnud strateegiliselt valitud aegadel, et naisel ekstra ebamugav oleks, talle kaela kohtutäituri ning maadleb temaga absurdsetel asjaoludel kohtus.

Miks? Sest ta saab seda endale lubada. Ta on jõukas, tal on aega ja raha ning teda ilmselgelt motiveerib naise elu keeruliseks tegemine. Kui naine kirjeldab artiklis, et see eluperiood on olnud tema jaoks üks raskemaid, ütleb, et ta on murdumise äärel, siis mees kurdab vastu, et naine on teda „hädavareseks” nimetanud. Samal ajal aga on prokuratuur leidnud, et ahistavat jälitamist ei ole, sest nende suhted ongi lihtsalt keerulised.

Sel naisel on olnud jaksu kohtuvaidlusi pidada, ta võitleb aktiivselt oma õiguse eest tunda end oma kodus turvaliselt ja ei taha lasta sel mehel oma ebanormaalsete soovidega peale jääda. Mees soovib näidata, et naise elu on mehe kontrolli all ja naine ei taha sellele alluda. Õige ka! Hea on, et meil on paragrahv seaduses, aga kui see isegi sellises, peale vaadateski selgelt ahistavas käitumismustris ei aita, siis kelle jaoks see on? Prokuratuuri viide, et mehel ja naisel on olnud omavahel suhted ja nad on olnud järjepidevalt kontaktis, on nii lühinägelik, et teeb kurjaks.

Enamik ahistavaid suhteid saavad alguse normaalsetest lähisuhetest. Ahistajad kipuvadki olema kaaslased, kelle oleme endale valinud. Algul nad lihtsalt varjavad oma tegelikku olemust ja tihtipeale avaldub kontrolliv loomus alles siis, kui teine osapool soovib suhted lõpetada. Nii nagu sätestab ka ahistava jälitamise paragrahvi seletuskiri, on hea mõõt hirmutunne. Kui mehe käitumine tekitab naises hirmu, siis ei ole see enam tavapärane suhe. Kui me peame seda hakkama prokuratuurile selgitama, siis oleme võitluses lähisuhtevägivallaga ikka täiesti lapsekingades alles.

*„Kristel Toming: ahistaja kirjad võiks politsei jaoks alles hoida, kuid ennast nende lugemisest säästa”. Prokuratuuri aastaraamat 2019

** Tigasson, Külli-Riin. „Mees akna taga: Endisest kallimast sai Eesti jõuka ettevõtja kinnisidee.” 14.07.2021, Eesti Ekspress

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare