spot_img
-4.5 C
Rapla
Teisipäev, 6 dets. 2022
spot_imgspot_img
UudisedKohila ja Märjamaa vald tunnustasid aasta isa

Kohila ja Märjamaa vald tunnustasid aasta isa

Rapla maakonnas tunnustati isadepäeva puhul kaht aasta isa. Kohila vallas pälvis aasta isa nimetuse Vello Uueni ning Märjamaa vallas Marko Aleksejev. Kehtna ja Rapla vald aasta isa ei valinud.

Kohila valla aasta isa Vello Uueni on üles kasvatanud kolm poega. Lisaks on tal seitse lapselast. Praegu töötab ta Kohila gümnaasiumis remondimehena. Ta ise ütles, et teenib sellega lihtsalt pensionile veidi lisa. Ükskõik milliseid remonditöid on parajasti tarvis teha, Vello Uueni võtab need käsile. Kui Raplamaa Sõnumid temaga esmaspäeva hommikul ühendust võttis, meisterdas ta parajasti riiulit ühe õppeklassi tarvis. “Kui midagi katki läheb, püüan kohe korda teha,” kirjeldas ta oma tööülesandeid.
Kohila valla aasta isa tiitel tuli talle üllatusena. Veel isadepäeva, 14. novembri hommikul ei olnud tal sellest õrna aimugi. “Kui vallavanem Uku Torjus autoga minu maja ette sõitis, tundus, et midagi kahtlast on toimumas,” rääkis Uueni. Praegu elab ta Sutlemas, kuhu kolis 1984. aastal. Õppinud on ta metsamajandamist ning just siis oli Sutlemas vaja sobivat metsameest. Pärit on Uueni tegelikult Lääne-Virumaalt.
Aasta isa tunnustuse kohta ütles ta, et see oli suur üllatus. “See on mulle kohustus samamoodi edasi tegutseda,” ütles ta. Pühapäeval tähistati isadepäeva terve perega koos. Külas käisid nii pojad kui ka lapselapsed, kõik, kes parasjagu tulla said. “Sõime torti ja jõime kohvi, nii nagu ikka isadepäeva tähistatakse,” ütles Uueni.

Märjamaa vallas pärjati aasta isa tiitliga Marko Aleksejev. Tunnustust ei ole ta veel kätte saanud, kuid sellest otsusest andis talle telefoni teel teada vallavanem Meelis Välis. Aleksejev sõnas, et muidugi on tore, kui märgatakse. “Kui mõelda suuremas pildis, siis saab öelda, et iga isa on aasta isa. Eks see isadepäeva mõte ongi juhtida tähelepanu isa rollile. See on kahe otsaga asi, et üks neist justkui esile tõstetakse. See on üldine tunnustus kõikidele isadele. Kõik Märjamaa valla isad ehk teevadki kokku ühe ideaalse isa, kõigil on oma head ja vead,” rääkis Aleksejev.
Ta kasvatab poega ja tütart. Tööalaselt juhib ta Varbola lähistel asuvat Preeriakoda ja indiaaniküla. Ühtlasi on ta endine tippsportlane ning kõrgushüppaja. Isadepäeva tähistamiseks korraldati perega ühine matk ning käidi metsavahel jalutamas. Selle juurde kuulus ka indiaanijuttude rääkimine. “Muidugi sõime torti ja tegelikult tegime koos tööd ka. Korjasime loomadele õunu,” rääkis Aleksejev isadepäeva tähistamisest.
Aasta isa ei valinud Kehtna ega Rapla vald. Kehtna vallavanem Indrek Kullam selgitas, et kuna Kehtna vallas on otsustatud mitte anda välja aasta ema tiitlit, siis võrdõiguslikkuse printsiibist lähtudes ei valita välja ka aasta isa. Küll aga ütles Kullam, et peagi ametisse asuv uus volikogu võib selle teema päevakorda võtta.
Rapla abivallavanem Jüri Morozov sõnas, et isadepäeva puhul tunnustust välja ei antud, sest õigeks ajaks ei laekunud vastavaid ettepanekuid.

***

Lisaks aasta isa tunnustusele andis Kohila vald üle ka aasta vanaisa tiitli. Selle pälvis Agu Kaljuste (70), kellel on 5 last ja 14 lapselast. “Iga tunnustus on muidugi meeldiv, aga seekordne oli küll suur üllatus. Vanavanemate päev oli ju septembris,” ütles Kaljuste.
Isadepäeva hommikul ei osanud ta midagi erilist kahtlustada, kuni lapsed ütlesid, et ta peaks ennast ilusamini riidesse panema. Siis sõitis vallavanem Uku Torjus autoga maja ette ning andis tunnustusena üle traditsioonilise põlle. Samasuguse põlle sai ka Vello Uueni aasta isa tiitli eest. Rahvarohkelt Kaljuste isadepäeva ei tähistanud. Lõuna ajal käis ta tavapäraselt Hageri kirikus jumalateenistusel ning pärast seda sõitis pojatütre sünnipäevale, kes sai nelja-aastaseks. Kaljuste ütles, et palju rahvast seal siiski koos ei olnud. Koroonaviiruse levik sundis valvsusele.
Agu Kaljustele on pikalt olnud südamelähedane puutöö ning seda teeb ta jätkuvalt. Tal on ka oma firma, kuid reklaami ta sellele ei tee. “Mul on väikeettevõte ja kuskil ma seda ei reklaami, aga vahel ikka tellitakse üht-teist,” rääkis ta. Praegu on tal pooleli majaehitus ning just see tema aja enamasti võtabki. Aastaid oli Kaljuste Hageri Lambertuse koguduses juhatuse esimees, aga nüüd on ta taandunud juhatuse liikmeks. “Olen seda meelt, et ühte ametisse ei tohiks jääda liiga kauaks,” sõnas ta.

0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Sõnumid
Kõik uudised
Kuulutused