21.1 C
Rapla
Reede, 24 juuni 2022
spot_img

Uue generatsiooni õpetaja Kustas Põldoja

Kustas Põldoja (28) on uue generatsiooni õpetaja nägu. Tema taust on korvpallis. Ta on mänginud kolm hooaega Rapla korvpallimeeskonna eest Eesti kõrgliigas ning annab nüüd keskkooliõpilastele kehalise kasvatuse tunde. Õpetajana on ta viimased neli aastat töötanud Rapla gümnaasiumis.

Argipäeviti võib teda ennelõunal leida Rapla korvpallikooli või Kesklinna kooli saalist, kus toimuvad gümnaasiumi kehalise kasvatuse tunnid. Pärast lõunat juhendab ta treenerina kahte gruppi Rapla korvpallikoolis.

Neile, kes on aastate jooksul jälginud Rapla korvpallimeeskonna tegemisi, ei tohiks Kustas Põldoja nimi kuidagi võõras olla. Tol ajal veel Piimameister Otto/Rapla nime kandnud meeskonna eest mängis ta gümnasistina kaks hooaega – 2010/11 ja 2011/12. Vahepeal viis elu teda Tartusse ning tagasi Raplas oli ta hooajaks 2017/18. Siis tõmbas ta selga juba Avis Utilitas Rapla punase särgi ning asus 2018. aasta sügisest tööle Rapla gümnaasiumis õpetajana. “See keskkond sobib mulle. Ma tahan seal olla. Meil on üksteisega arvestav ning austav kollektiiv, kus suhtlemisel on oluline roll,” sõnas ta.

Korvpalluri ja kehalise kasvatuse õpetaja ameteid ühendab sport ning see on saatnud Põldojat terve senise elu vältel. Kustas Põldojast sai kooliõpetaja juba varajastes kahekümnendates. Praegu ongi ta kooli noorim õpetaja. “Praegu olen tõesti pesamuna,” ütles ta. Noore õpetajana jätab ta tasakaaluka ja korrektse mulje. Korvpallurile omaselt on ta pikka kasvu, kõnemaneeri poolest räägib madalal toonil ning rahulikult ja läbimõeldult. Võib öelda, et kogu tema olemisest õhkub suhtumist: “Ma tean, mida ma teen.”

1. veebruaril 2017 allkirjastati käskkiri riigigümnaasiumi loomiseks Raplasse. Käesoleval nädalal möödus sellest tähtpäevast viis aastat ning seda meenutati nii Rapla keskväljakul kui ka gümnaasiumi juures. Üks osa tähistamisest oli see, et kooli kõrvale rajati lumeskulptuur selleks, et õpilased saaksid sealt liugu lasta. Selle rajamisel pani käe külge ning oli ühel päeval ka mitteametlik töödejuhataja Kustas Põldoja. Kehalise kasvatuse õpetajana võttis ta poisid kokku ning skulptuuri rajamiseks läks juba nädal aega varem. Abiks olid ka teised õpetajad. Nüüd jääb see lumeskulptuur kooli ja Vigala jõe vahele seniks, kuni ilmaolud selle ära sulatavad. Mõeldud on see kogukonna ühendamiseks ning kasutamiseks nii väikestele kui ka suurtele.

Abituriendi valik
Kuidas sai Põldojast õpetaja? Gümnaasiumi lõpus tuli langetada valik, mida edasi teha. Üks variant oli jätkata õpinguid Tartu Ülikoolis kehakultuuri erialal. Puhtalt seetõttu, et kogu tema elu oli selleks ajaks seotud spordiga. Kustase isa Lembit Randjärv mängis omal ajal kõrgliiga tasemel korvpalli tollases Rapla KEK-i võistkonnas ning korvpalli mängis ka tema ema. Kustasel endal oli taust nii Kehtna maadlustrennist kui ka korvpallist ning kehakultuur tundus loogiline valik. Oli ka teisi variante, kuhu ta kandideeris, kuid süda kiskus ainult ühte kohta. Ja sinna ta ka vastu võeti. Bakalaureuse- ning magistrikraadi omandas ta viie aastaga.

Samasugune valikulangetamine seisab ees kõigil gümnaasiumilõpetajatel. Nüüd näeb Põldoja seda õpetaja vaatenurgast. “Õpilased on ise väljendanud, et ühiskondliku surve kohaselt peavad nad juba kümnenda või üheteistkümnenda klassi lõpus teadma, mida nad tahavad edasi teha. Mina igal juhul ei teadnud. Minu jaoks olid olulised nii kehakultuur kui ka Tartu. Tartusse tahtsin minna just selleks, et alustada iseseisvat elu ja hakata langetama ise oma otsuseid,” rääkis Põldoja. See võimalus tal Tartus avanes.

Paralleelselt õpingutega jätkas ta ka korvpalli mängimist. Kuna Rapla päevilt oli hea hoog sees, oli mõistlik seda Emajõe Ateenas jätkata. Esmalt võeti ta Tartu Ülikooli duubelmeeskonda, kuid läbimurret esindusmeeskonda ei tulnud. Karjäär jätkus Räpina Kotkaste rivistuses ja pärast seda veel Tartu Kalev/Estikos. Esiliigas mängiti amatöörkorvpalli ning seega õpingute sidumine korvpalliga keeruline ei olnud.

Kolm meeldejäävat hetke
Igal korvpalluril on oma karjääris meeldejäävaid hetki, mis jäävad püsima tõenäoliselt elu lõpuni. Meeldejäävad võivad need olla nii suure rõõmu kui ka suure pettumuse tõttu. Põldoja tõi enda puhul välja kolm hetke, mis on erakordselt hästi mälestustesse talletunud. Esimene neist jäi meelde just selle tõttu, kui valus see oli. Põldoja ei ole kunagi tulnud esiliiga meistriks, kuid ühe korra oldi sellele erakordselt lähedal.

“Me juhtisime kolme punktiga ja meil oli kasutada kaks vabaviset. Esimene mööda, teine mööda nii, et mängija astus üle vabaviskejoone. Tänu sellele said vastased palli küljejoonelt mängu panna. Lõpuni oli alla viie sekundi. Nad panid palli mängu, sööt läks nurka ja pall maandus kõrge kaarega võrgu põhja. Mäng läks lisaajale, kus me kaotasime. See mäng oli 95 protsenti meie käes, aga neil oli väike võimalus, mille nad ära kasutasid,” rääkis Põldoja. Toona esindas ta Tartu Kalev/Estiko meeskonda.

Siis saadi kaela esiliiga hõbemedalid, aga ühe korra on ta võitnud ka pronksi. Ja eks spordis on ikka nii, et hõbemedalid kaotatakse, aga pronksmedalid võidetakse. 2015. aasta aprillis peeti esiliiga finaalturniir Tallinnas Soku korvpallikoolis ning sinna pääsesid ka Räpina Kotkad, mida Põldoja esindas.

Kolmanda koha matšis tuli neile vastu Tartu Kalev/Estiko ning loomulikult ei tahtnud medalist ilma jääda kumbki võistkond. Pingeline heitlus päädis lisaajal, kuhu mindi viigiseisul 68:68. Seal olid kindlamad Kotkad ning võit võeti tulemusega 79:76. Põldoja viskas otsustavas pronksimängus üheksa punkti. “Pronksmedalid olid olulised tervele kogukonnale. Meil oli seal palju toetajaid,” meenutas ta.

Kolmas meeldejääv olukord korvpallikarjäärist pärineb 2011. aasta sügisest, kui ta mängis U18 3×3 korvpalli maailmameistrivõistlustel ning esindas Eesti koondist. Seal tuldi neljandale kohale. Eriti magusaks tegi selle saavutuse veerandfinaalis saavutatud võit Ameerika Ühendriikide üle. Mänguskoor jäi toona 21:12 Eesti kasuks. Sealjuures mängis Ühendriikide koondises selline mees nagu Rondae Hollis-Jefferson, kes hiljem on mänginud NBA-s Brooklyn Netsi, Toronto Raptorsi ja Portland Trail Blazersi eest. Lisaks Põldojale kuulusid Eesti koondisesse veel Rauno Nurger, Martin Paasoja ja Rait-Riivo Laane. Medalit sellelt turniirilt küll võita ei õnnestunud, kuid võit Ühendriikide üle oli tõeliselt magus.
Olulise saavutusena oma korvpallurikarjäärist tõi Põldoja veel välja 2018. aastal Rapla meeskonnaga võidetud pronksmedalid Eesti meistriliigas.

Üks kõnekas konks on veel Põldoja korvpallikarjääris. Pärast viite Tartu aastat tuli ta tagasi Raplasse ning pani end uuesti proovile kõrgliigas, Avis Utilitas Rapla koosseisus. Kuidas see juhtus? Selle käigu taga oli Põldoja enda soov ja initsiatiiv. “Pakkusin ise end Jaagule (Jaak Karp – toim.) välja. Paralleelselt mängimisega olin juba ka treener,” rääkis Põldoja. Enne Raplasse tulekut oli ta tegelikult käinud paaris Tartu koolis töövestlusel. Raplasse tagasi tõi teda tegelikult soov asuda elama oma sünnikoju Koogimäe külas, mis jääb Kehtna valla territooriumile. Põldoja isa oli aasta varem surnud ning seega oli vaja üle võtta oma sünnikodu eest hoolitsemine.

Kuigi valmisolek Tartusse jääda ning seal õpetajana ametisse asuda oli noormehel olemas, tuli ta asjaolude kokkulangemise tõttu ikkagi tagasi Raplasse. Ja nüüd ütleb ta, et tegelikult ta Tartut enam taga ei igatse. Muidugi on tore seda linna külastada, kuid tagasi elama sinna enam ei kutsu.

Tihe graafik
Kuidas näeb välja õpetaja ja treeneri tavaline tööpäev? Levinud on arvamus, et treeneritel on palju vaba aega. Põldoja kummutab selle müüdi kohe. Kella kaheksast hommikul kuni üheteistkümneni ennelõunal annab ta kehalise kasvatuse tunde. See annab kokku osalise ning mitte täiskoha koormuse. Pärast seda on paar tundi aega teha kontoriasju ning kella kolmest algavad trennid. Mõnel päeval kestavad need kuueni, teisel päeval poole kaheksani. Ise mängib ta korvpalli veel teises liigas Rapla korvpallikooli meeskonna eest. Mõningatel päevadel lisanduvad veel need treeningud ka. Päevad on pikad ning tihedalt sisustatud.

“Kodust lähen hommikul kella kaheksast nelja kotiga välja ning koju tagasi jõuan kaheksast-üheksast õhtul,” rääkis Põldoja. Korvpallikoolis treenib ta kahte gruppi. Tema käe all on U12 poisid ja U14 tüdrukud. Nädalasisesed õhtud on sisustatud treeningutega ning nädalavahetustel toimuvad võistlused. Tulemus ongi see, et kõigi toimetuste peale vaba aega õieti ei jäägi. Kui vaadata tagasi septembri algusest detsembri keskpaigani 2021. aastal, toimusid viieteistkümnest nädalavahetusest üheteistkümnel võistlused. Vabaks jäi seega neli nädalavahetust. Kindlasti on tema kõrval veelgi tihedama graafikuga treenereid. “Selline see treeneri elu on,” sõnas Põldoja.

Juba reedel, 4. veebruaril algavad Pekingis taliolümpiamängud. Spordisõpradele on see loomulikult suur pidu ning sellest plaanib osa võtta ka Põldoja. Pekingisse kohapeale tal muidugi plaanis sõita ei ole, aga suurt möllu saab jälgida ka televiisori vahendusel. Populaarseks on kujunenud laskesuusatamine ning just see paelub ka Põldojat. Mis puudutab Eesti medalilootusi, võib ennekõike mõelda Kelly Sildaru peale. “Kõige rohkem loodan, et medalid jaotatakse ära sportliku printsiibi alusel. Täna ju loeme, et Norra olümpiakoondis on koroonaga nii kõvasti pihta saanud, et neil on palju puudujaid. Loodan, et kaod on võimalikult väikesed ning medaleid võtaksid need sportlased, kes seda päriselt väärivad,” rääkis Põldoja.

Kümme küsimust Kustas Põldojale

Nimeta kuulus inimene, kellega tahaksid koos õhtust süüa.
Dirk Nowitzki.
Mis on su õhtune lemmiksnäkk?
Ahjus tehtud lavašikrõpsud sinihallitusjuustuga.
Nimeta linn, riik või koht, kus tahaksid kindlasti ära käia.
USA. NBA mängu külastamine on mu listis.
Mis raamat on jätnud sulle kõige sügavama mulje?
„Pühad rõngad“.
Soovita head filmi.
Ilmselt pole see küll nii väga soovitus, aga „Tõde ja õigus“ jättis mulle väga sügava mulje.
Millist sotsiaalmeediat kõige meelsamini kasutad?
Instagrami.
Kui raha ei oleks takistuseks, siis mida kõige rohkem osta tahaksid?
Isikliku spordikompleksi.
On sul tätoveeringuid? Oled selle peale mõelnud?
Ei ole.
Kui sa saaksid elu lõpuni kuulata ainult ühte lauljat või bändi, siis kes see oleks?
Reket.
Käes on laupäeva õhtu. Kas pigem jääd koju või lähed sõpradega välja?
Oluline, et need asjad oleks tasakaalus.

spot_img
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised