20.5 C
Rapla
Pühapäev, 3 juuli 2022
spot_imgspot_img

Märjamaal varises vanas majas lagi

Nädal tagasi teisipäeval, 22. märtsil varises keskpäeva paiku Märjamaa vallas Orgita külas tühjana seisvas hoones lagi. Vallavalitsus on soovitanud omanikule hoone lammutamist, omanik peab plaane.

Märjamaa abivallavanem Villu Karu selgitab, et hoone läheduses elav inimene teavitas vallavalitsust varingust ja vallavalitsus omakorda teavitas juhtunust päästeametit. Vanas mahajäetud kontorihoones varingu ajal õnneks inimesi ei olnud.

Abivallavanem teab rääkida, et varisenud toaga maja on seisnud tühjana juba 1990-ndate aastate keskpaigast ning Märjamaa vallavalitsus on hoone olukorraga kursis olnud kogu aeg. „Vallavalitsusele on hoone praegune omanik tuttav ja hoone seisukorra teemal on temaga suheldud alates ajast, kui ta hoone omandas,” ütleb Karu.

Pärast varingut võeti omanikuga kohe ühendust, kinnitab abivallavanem. Karu sõnul edastas vallavalitsus hoone omanikule ettepaneku piirata hoonele juurdepääs aiaga koos hoiatustega, et valitseb varinguoht. „Võimalik, et lehe ilmumise ajaks on seda ka juba tehtud,” ütleb Karu.

Kui ajakirjanik koos fotograafiga hoonet möödunud nädala reedel ehk mõni päev pärast varingut uudistamas käis, olid hoone ümber endiselt päästeameti pandud lindid, aga ka mõned piirdeaiad. Kogu hoone ulatuses aeda paigaldatud ei olnud, aga piisavalt, et ilmselt märku anda, et alal viibima ei peaks. Ühes nurgas seisis ka silt, mis hoiatas: võõrastel ehitusobjektil viibimine keelatud. Küll aga ilmselt ei hoia see silt ega üksikud aialõigud eemale uudishimulikke, keda vahetus läheduses olevates kortermajades võib laste ja noorte näol leiduda küll.

Abivallavanem tõdeb, et kõige parem oleks, kui hoone lammutataks. „Vastav ettepanek on omanikule tehtud ja omanik on seda vajadust kinnitanud. Vallavalitsus on omalt poolt ilmutanud koostöövalmidust lammutatud materjali teisaldamiseks. Kahjuks peab mainima, et senine pikaajaline suhtlus omanikuga on tõestanud tema leiget huvi oma kinnisvara korrashoiu ja ümbruskonna ohutuse vastu,” ütleb Karu.

Pärast varingut piirasid päästjad ala lindiga ning andsid omakorda teada, et tühjalt seisvate hoonete omanike kohustus on piirata ligipääs lagunevale hoonele ning tagada hoones ning selle ümbruses ohutus.

Omanik nägi potentsiaali
Varisenud laega maja on registreeritud ettevõttele OÜ VäärtVara juba aastal 2007. Internetiotsing annab ühe mitteaktiivse müügikuulutuse, millega vähemasti üritati ühel hetkel 9583 ruutmeetri suurust krunti koos hoonega müüa. Kuulutuses on kirjeldatud seda kui vana Orgita pargiga külgnevat, kõrghaljastusega krunti, mille kinnistu on tootmismaana arvel, kuid sobib nii tööstus-, tootmis- kui ka elamu/korterelamu või ridaelamu ehituseks. Kuulutuses on välja toodud, et 2020. aastal tehti hoonele ekspertiis, mille hinnangu kohaselt on hoone taastamiskõlbulik. Hoone ehitusajaks on kuulutuses märgitud 1970-ndad aastad.

OÜ VäärtVara puhul on ainsaks seotud isikuks avalike andmete järgi Tarmo Peterson. Ta selgitab kirja teel, et paigaldab vastavalt võimalustele piirdeaedasid lagunenud maja ümber veelgi ning nendib, et peale lammutamise enam muid võimalusi ei olegi.

„Kahju, tegelikult oli hoone omas ajas korraliku arhitektuuriga. Nii üks osa ajaloost kaob! Nagu ei usukski hetkeolukorras vaadates, et see oleks võinud olla ilus hoone kogukonna kasutuses. Nüüd oleks selle taastamine juba liiga kulukas. Nägin selles hoones potentsiaali,” ütleb Peterson.

Ta selgitab ka, et müügikuulutus oli tõepoolest üleval, kuid ta eemaldas selle pärast varingut, kuna kuulutus ei kajastanud enam tegelikkust. Omaniku kinnitusel peaks müügikuulutus nüüdseks juba uuesti üleval olema.

spot_img
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised