11.6 C
Rapla
Neljapäev, 26 mai 2022

Miks ta seda jälle tegi?

13. aprillil, vahetult pärast Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi videopöördumist Eesti Vabariigi parlamendi poole, milles ta tunnustas Eesti poliitikuid ning tänas rahvast ukrainlastele osutatud abi eest, jahmatas saalis olnuid ja kogu Eestit EKRE aseesimehe, Riigikogu liikme Mart Helme räige sõjapõgenikke solvav avaldus, millest siinkohal tsiteerime vaid olulisemat osa:
„Arstid ütlevad, et see tervishoiupilt on kohutav. HIV tuleb tagasi. Ukrainast tassitakse meile sisse nakkushaigusi, mille kohta me oleme arvanud, et neid Eestis enam ei saa kunagi olla. Ei, nad tulevad meile tagasi, sest kümned tuhanded inimesed tulevad ja toovad nad meile siia. Need naised, noored naised, me ei tea, mida nad siin tegema hakkavad. Võib-olla sajad tuhanded naised nendest hakkavad prostitutsiooniga tegelema. Kes võtab mürki ja ütleb, et see nii ei lähe?”
Palusime Mart Helme väljaastumist kommenteerida kümnel munitsipaalpoliitikul, pidades silmas seda, et esindatud oleksid maakonna erinevad poliitilised jõud – nii erakonnad kui ka valimisliidud. Meile jätsid vastamata Kohila vallavolikogu esimees Heiki Hepner, Märjamaa vallavolikogu aseesimees Urmas Kristal, Märjamaa vallavolikogu hariduskomisjoni aseesimees Anneli Ülemaantee ja Kehtna vallavolikogu revisjonikomisjoni aseesimees Rait Verrev. Põhimõtteliselt on ju teatud olukordades ka vaikimine kõnekas seisukohavõtt.

Katrin Anto, Kehtna vallavolikogu esimees: Mind ei üllata enam Mart Helme sõnavõtud ja ütlemised. Helme on ka varem naiste ja naispoliitikute suunas ebameeldivaid kommentaare pildunud. Näiteks solvas ta mõnda aega tagasi Soome peaministrit Sanna Marinit, kui ütles, et müüjatüdrukust on saanud peaminister.
13. aprilli sõnavõtu võiks liigitada ka poliitiliseks propagandaks, et võita erakonnale võimalikult palju vene rahvusest inimeste hääli. Vaadates tänast erakondade reitingut, siis ilmselgelt saab ta need hääled Keskerakonna „taskust“. Lugupeetud Riigikogu esimees oleks pidanud selle sõnavõtu lihtsalt lõpetama. Aga meil on Eestis sõnavabadus.

Kaupo Männiste, Kohila vallavolikogu aseesimees: Tulenevalt põhiseadusest ja Riigikogu liikme staatuse seadusest on riigikogulane vaba oma väljenduses ja seisukohtades. Samas sätestab eelmainitud seaduse § 17, et Riigikogu liige peab täitma oma ülesandeid ka avalike huvidega kooskõlas. Kahtlemata on Eesti avalikes huvides toetada maksimaalselt võimalikul viisil sõjapõgenikke Ukrainast, kellest peaaegu kõik on naised ja lapsed. See on meie moraalne kohus, kuna Ukraina sõdib hetkel meie kõigi eest.
Mart Helme võis küll tähelepanu juhtida olulistele küsimustele, milleks on rahvatervishoid ja suur oht põgenikest naistel sattuda inimkaubitsejate ohvriks, kuid seda tuleb kahtlemata teha väärikalt ja sõjapõgenikke austades.

Kalle Toomet, Rapla vallavolikogu esimees: Kahjuks on selliseid väljaütlemisi raske kommenteerida. Igal Eesti kodanikul on põhiseaduslik õigus sõnavabadusele. Meie asi on seda kuulata või eirata.
Mis puutub haigustesse ja nende levikusse, siis isiklikult olen veendunud, et iga uus nakkus- või viirushaigus ei ole seotud ainult Ukraina põgenikega. Iseenesest on see lausa solvav ja põhjendamatu. Ukraina põgenikud ei ole selles süüdi, et nad on sunnitud täna oma kodudest lahkuma sõjapõgenikena, ja kindlasti ei ole Eesti see ainus riik, kuhu põgenikud liiguvad. Tõsiasi on see, et vaktsineerimise tase on Eesti ja Ukraina riikides erineval arengutasemel ja sellest tulenevalt on ka meie ühiskondades esinevad haigused erinevad. See on meile teada ja meie terviseasutused sellega ka iga päev tegelevad, pakkudes parimaid lahendusi nii laste kui ka täiskasvanute vaktsineerimiseks erinevate haiguste vastu.
Peame olema tolerantsed ja pakkuma omalt poolt kõike seda, et põgenike liikumine ei mõjutaks meie igapäeva harjumusi, käitumisi ning tervist. Oht haigusteks on kahjuks igapäevane ja seda ei saa mõjutada üksnes Ukraina sõjapõgenikud, vaid ka meie ise. Meie endi hulgas levib kõiksugu muteeruvaid viirusi ja sellega peame olema valmis võitlema iga päev, sõltumata, kas on käimas sõda või külastavad meid turistid.
Isiklikult olen seda meelt, et meie ühiskonnaga liitunud sõjapõgenikud püüavad kiiresti leida endale jõukohaseid ja teadmistepõhiseid tegevusi ning ameteid, et integreeruda meie ühiskonda nii kiiresti kui võimalik. Ma ise olen suhelnud mitme sõjapõgenikuga nii Raplas, Tallinnas kui ka Tartus ja siin ei ole meil eestlastel küll grammigi õigust ukraina rahvast solvata, surudes peale oma halvustavat pahameelt ühe või teise ameti osas. Põgenike hulgas on väga palju erinevate ametioskustega töölisi ja spetsialiste. Peame riigina olema targad, et õigesti ja teadlikult suunata ajutiselt või püsivalt Eestisse suundunud põgenikke sulanduma meie ühiskonnaga.
Kahjuks ei jää Riigikogu saalis väljaütlemised ka sisserändajatel kuulmata. Selliste negatiivsete väljaütlemistega ei soosi me kuidagi ka Eesti ühiskonnas erinevate rahvuste vahelisi suhteid parandama.
Sõjapõgenikke on erinevaid. On peresid, kes püüavad jätta seljataha oma kodumaa ja leida tasakaalu ning hingerahu uues demokraatlikus ühiskonnas, tõrjudes endast kaugemale või põgenedes senise idanaabri vägivalla eest. On ka neid, kes soovivad ruttu naasta koju, et kiiresti taastada oma endine kodu, elurütm ja säilitada oma rahvus ja kultuur. Anname neile võimaluse teha valik, mis on neile endile parim.

Rene Kokk, Rapla vallavolikogu aseesimees, Riigikogu liige: Ei ole saladus, et Eestis on suurenenud risk osade haiguste levikuks, millest oleme juba aastaid tagasi võitu saanud. See on meie praegune hetkeolukord, tulenevalt sellest ebainimlikust sõjast, mille Venemaa Föderatsioon on alustanud Ukraina vastu. Sellega kaasnevaid probleeme võib küll eitada, aga see ei muuda neid olematuks.
Juba varasemast on Mart Helme teada emotsionaalse inimesena ja emotsioonid teevad inimesest inimese. Mina ennast nii väljendanud ei oleks, aga mina ei ole ka Mart. Mart on varem kinnitanud, et enda sõnade kommenteerimisega saab ta ise hakkama ning teised tema eest vabandama ega põhjendama ei pea.

Margus Jaanson, Rapla vallavolikogu majandus- ja keskkonnakomisjoni esimees: Olen enne teie pöördumist esitanud endale sedasama küsimust mitmel korral: kas selliseid avaldusi tehakse lähenevate Riigikogu valimiste ja erakonna ning isikliku tulemuse nimel, kus inimesed on valmis müüma ära kõik, või on see ikkagi sügavamal?
Tahaks jätta kõrvale persooni, kes seda ütles, kuid EI saa. Tegemist on Eesti Vabariigi Riigikogu liikmega, kes esindab rahvast – ei ole võimalik eristada, millist osa täpselt, aga väliskeskkonnale on see üks ja selge: EESTI Vabariigi parlamendi liige ütles…
Mündi olulisem pool on inimlikkuse ja empaatiavõime puudumine sellise sõnumi edastamisel olukorras, kus me räägime sõjast Euroopas ja Ukraina rahva aitamisest, mis on täna meie püha kohus. Seda enam, et tegemist ongi laste ja naistega, kes on tulnud siia ajutiselt varjule.
Vaadates teiste riikide poliitikute kallutatust Ungaris, Prantsusmaal, Saksamaal ja ka Eesti poliitikute püüdu Ukraina sõda valimiste huvides ära kasutada, on see viimane väga isikliku ja solvava sõnumina Ukraina naiste ja ühiskonna kohta, mis kahjustab kogu Eesti hoiakut ja mainet.

Alar Mutli, Rapla vallavolikogu revisjonikomisjoni esimees: Kui miski läheb täiega üle võlli või üle mõistuse, siis on seda üsna raske kommenteerida. Esimene mõte oli, et matsid jäävad matsideks. Aga tegelikult on mul inimesest, kes peab elama pidevas hirmu keskkonnas, kelle elus on valdavalt probleemid ilma lahendusteta, kelle poliitiliseks ambitsiooniks on viha ja vaenu külvamine, kes suudab opereerida vaid iniminstinktide madalamail tasemel, isegi kahju. Ja veel rohkem kahju on mul temast sel juhul, kui ta tegelikult ei ole selline ja teeb seda kõike vaid odava poliitilise populaarsuse nimel, minetades samas kõik inimliku.

spot_img

5 KOMMENTAARID

5 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
k63
20/04/2022 10:58

Matsid jäävad matsideks

Mari
25/04/2022 06:23
Vasta  k63

Et siis mats on see, kes peavoolumeediale kaasa ei kooguta?

külamees
20/04/2022 15:17

EKRE läbustamine ajas algul vihale, siis naerma nüüd aga oleme saavutanud teatud immuunsuse. See ei tohiks niimoodi olla. Aga kui nn.kõiketeadjad eesotsas Hepneriga on suu vett täis võtnud mida siis veel lihtkodanikul üle jääb.

Mari
22/04/2022 07:57

No mida see eestimeelne Mart siis JÄLLE tegi??? Lihtsalt rääkis asjadest nii, nagu need tegelikult on!

Uudu
23/04/2022 07:11
Vasta  Mari

Mart ja eestimeelen? No ma ei tea.

5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised