20.5 C
Rapla
Pühapäev, 3 juuli 2022
spot_imgspot_img

Metsatööstuse ja RMK lobi võit, Eesti inimeste kaotus

Tõnis Mölder, endine keskkonnaminister (Keskerakond)

Pean tunnistama, et minu jaoks oli keskkonnaministri otsus suurendada raiemahtu selge pettumus. Ma ei oska leida ühtegi adekvaatset selgitust ega põhjendust raiemahu suurendamiseks tänases olukorras. Meil on demokraatlik riik ja seadusega on ministril alati õigus seda teha, nii et ma ei heida midagi kellelegi isiklikult ette. See on poliitiline valik, kas seista keskkonna ja looduse eest või joosta töösturite sabas.

Tänase otsusega suurendada raiemahtusid Eesti riigimetsades langeb raiesurve just enim kodulähedastele seene- ja marjametsadele ehk KAH-aladele, kus ühiskonna valukohad, emotsioonid ja probleemid on kõige suuremad. Metsi on vaja majandada, aga on kohti, kus seda tohib teha vaid kogukonda kaasates ja kuulates.

Väited, nagu oleks puidu import Venemaa suunalt langenud, ei vasta täna tõele. Ajakirjanikud koostöös riigiametitega on korduvalt tõestanud, et selle ja eelmise aasta sama perioodi näiteks aprilli vahel ei täheldata impordi koguse langust ida suunalt. Soov on saada lihtsalt veel rohkem!

Üraski kahjudest. Lugesin mina Maalehest, kuidas RMK tõrjub üraskit peamiselt sanitaar- ja hooldusraie käigus ning uuendusraie üraski tõrjumiseks on viimane meede. Mõned päevad hiljem ütleb minister, et just lageraie on üraski tõrjumiseks parim meede. Leppige siis vähemalt omavahel kokku, mis sõnumeid ühiskonnale jagatakse. Lisaks pole üraski kahjustustega metsa majandamiseks vaja rakendada ilmselgelt uuendusraie pindala, seda saab teha vabalt ilma mahtusid tõstmata.

Puidufirmade eesmärk on saada läbi RMK kestvuslepingute, kus puiduhinnad on fikseeritud allpool turuhindasid, rohkem materjali, mida hiljem märkimisväärse kasuga maha müüa. Kui meil oleks päriselt puidu defitsiit, siis seaksime puidule ekspordikeelu ja vaataksime oma sadamates palgikoormad üle. Ma pole seda arutelu veel valitsuse tasemel kuulnud.

Üldiselt on nii, et Venemaa Ukraina-suunalise sõja varjus üritatakse lihtsalt meie kõigi metsasid rahaks teha! Edu valitsusele, kes oma koalitsioonilepet ei täida!

 

spot_img
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised