25 C
Rapla
Esmaspäev, 27 juuni 2022
spot_img

Kukitemuki: Vilde kokaraamatus kohtuvad ajastu hõng, kirjandus ja Raplamaa mees

Mari Tammar

Kirjanik Eduard Vilde muuseumi kodulehega tutvudes avastasin põneva virtuaalse kokaraamatu, kus 1920-ndate stiilis retseptide kõrval leiab ka raamatusoovitusi Vilde rikkalikust loomingust. Mis aga kõige huvitavam, retseptid on sinna kokaraamatusse loonud Raplamaa mees Janar Soo, kes ehk laiemale avalikkusele on tuntud kui korvpallur, ent kes tänaseks on pühendanud end taimetoidu populariseerimisele.

Jah, kõik toidud selles kokaraamatus on taimetoidud, sest ka austatud kirjamees ise hoolis väga oma tervisest ning oma elu lõpupoole sai temast taimetoitlane. “Vilde vaated olid oma aja kohta äärmiselt trendikad, puudutagu see siis vabaabielu, inim- ja naisõigusi, ühiskondlikku sallivust või… taimetoitlust!” kirjutatakse raamatu tutvustuses.

On tähelepanuväärne, et kõik retseptid on koostatud ajastutruult ning koostisosad on valitud tolleaegset toorainet silmas pidades. (Praegu leiab poelettidelt palju taimetoitlastele mõeldud toite, aga 20-ndatel neid ilmselgelt polnud.) Nii võib raamatust muuhulgas leida riisiga täidetud kaalikate, kartulikookide ja aedviljasüldi retsepti ning muidugi leidub seal ka magusaid hõrgutisi.

“Sattusin seda tegema nii, et praegune Kohila mõisakooli eesti keele õpetaja Ingrid Oksaar, kes minu koolis käimise ajal oli Kohila gümnaasiumi eesti keele õpetaja – käisin esimesed 9 klassi Kohilas -, võttis minuga ühel ilusal talveõhtul ühendust ja ütles, et Vilde muuseum soovib sellist asja teha. Ma päris täpselt ei teagi, kas ta on/oli ise ka Vilde muuseumi või Tallinna Kirjanduskeskusega seotud, aga vastavate inimestega ta mind kokku viis.

Miks mina? Ilmselt olid neile silma jäänud minu tegemised Legevegega (Janari ettevõte – toim) ja küllap tundusin õige inimene, kellele sellist projekti pakkuda. Kuna taimetoidu teema on mulle südamelähedane ja pakkumine ise ka väga huvitav, siis väga pikalt ei mõelnud,” räägib Janar Soo, kuidas ta selle projekti juurde sattus.

“Retseptide valikul üritasin eelkõige jääda ajastutruuks. Püüdsin kasutada ainult toiduaineid, mis reaalselt tol ajal ka saadaval olid, ning arvestasin seda, mis vahenditega ja kuidas siis üldse süüa tehti. Retseptid on tegelikult 20. sajandi algusest pärit kokaraamatutest inspireeritud. Uurimistööd tuli teha piisavalt palju, sest ega ma tegelikult olnud kunagi varem selle peale isegi mõelnud, kuidas küll 20. sajandi alguses taimetoitlased toitusid. Küsisin nõu nii oma isalt Jaanus Soolt kui ka Kehtna kutsehariduskeskuse õpetajatelt Anne Kersnalt ja Liis Lällilt.

Aga kõige suurema abi sain lõpuks, ja täiesti ootamatult, oma ema raamaturiiulist, mille taganurgast tulid välja, küll kehvas seisus, aga kenasti loetavad, kaks tõelist pärli: 1911. aastal ilmunud Marie Sapase “Taimetoidud ja nende valmistamine” ning 1926. aastal ilmunud Marta Põld-Riiwese “Taimetoidud”. Nendes raamatutes oli loomulikult palju kõiksugu retsepte ja neid omavahel kombineerides ning n-ö tuunides retseptid valmisidki,” selgitab Janar Soo. Kogu projekt oli tema jaoks väga põnev, sest lisaks retseptide koostamisele tegi ta need loomulikult ise läbi ning püüdis ka pildile.

Lisaks retseptidele leiab kokaraamatust aga ka lugemissoovitusi. Need on kokku kirjutanud Tallinna Kirjanduskeskuse hariduskuraator Mari Vapper ja tegemist on täiesti omaette šedöövritega. Lühikestes ja tabavates tekstides seostatakse road Vilde elulooliste faktide ja loominguga. Nii soovitatakse näiteks pidupäevaroogade kõrvale lugemiseks Vilde näidendeid, välismaisemate roogade kõrvale reisikirju ja tummise kaalika kõrvale “Mahtra sõda”. Need kirjutised kõrvuti retseptide ja fotodega panevad Vilde maailma eriliselt elama.

Kellel soovi ühendada kirjanduselamused maitseelamustega, neile kõigile on Vilde kokaraamat internetilehel vildekokaraamat.ee kättesaadav. On suvi ju nii hea toidu kui ka lugemise aeg. Muuseas pole raamatud ka Janari jaoks võõrad. Ta ütleb, et kui ikka hoog peale tuleb, loeb ta suisa hunnikute kaupa raamatuid. Nii et head isu ja jätku raamatutele!

spot_img
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised