17.2 C
Rapla
Esmaspäev, 8 aug. 2022

Südamelt ära: Vaimne tervis – tasakaalustatud elu alus

Siret Saar

Maailmas elab ligikaudu 7,8 miljardit inimest – liigagi palju, et tegelikult teada, millises seisus on inimeste vaimne tervis 2022. aastal.

Sageli taban end mõtisklemast, milliste probleemidega tegelikult inimesed meie ümber  igapäevaselt silmitsi seisavad, kuidas see mõjutab nende elu, vaimset ning füüsilist tervist ja üleüldist heaolu. Samuti see, kui paljud üldse reaalse abini jõuavad. „Vaimne tervis on mõjutatud paljudest kaitse- ja riskiteguritest. Vaimset tervist ja heaolu saab hoida ja edendada vaimse tervise kaitsetegurite tugevdamisega ja riskitegurite vähendamisega. Oluline on suurendada positiivset mõju, et see kaaluks üles negatiivsed kokkupuuted haavatavust suurendavate teguritega” (allikas: Sotsiaalministeerium). Sellest võib järeldada, et kõige tähtsam on elus tasakaalu leidmine ja selle säilitamine. Probleeme võib aga tekitada selle reegli rakendamisega olukorras, mis on kujunenud stressiallikaks ning täidab inimese mõttemaailma negatiivsete tunnete ja emotsioonidega.

Kõik algab inimeste teadmistest ning kujunenud mõttelaadist. Me reageerime sündmustele, tunnetele ja stressiallikatele erinevalt. Paljud jäävad aga tekkinud probleemidega üksi, mille tagajärjel võivad tekkida erinevad vaimse tervise probleemid. Negatiivsed emotsioonid ja mõtted kuhjuvad. Enamjaolt suhtutakse ka probleemide lahendamisse erinevalt, sest välja on kujunenud enda kindlad tõekspidamised ning tabuteemad.

Paljud inimesed ei oska abi otsida, sest ei tea, kelle poole võiks pöörduda või millised on võimalikud viisid abi saamiseks. Samuti võib abi otsimine jääda erinevate hirmude taha, näiteks peljatakse hoolimatust ja kardetakse teistele inimestele oma probleemidest rääkida, sest on tekitatud tunne, et sind ei kuulata või ei võeta tõsiselt. On olemas ka neid, kes arvavad, et oma probleemidega tuleb üksi hakkama saada ning psühholoogilise abi otsimine on tabu ning häbiasi. Sellise suhtumise puhul võib aga jääda abi saamata.

Põhjuseid, miks probleemidest ei räägita, võib olla mitu. Põhiline vastutus enda tervise eest on küll inimesel endal, kuid elades teiste inimeste tugevate arvamuste/veendumuste ja puudulike teadmiste varjus, võib see hakata mõjutama ka abivajaja mõtteid ning tundeid tekkinud probleemide ning reaalse abi vajaduse suhtes.

Kui keegi ei paku sulle tuge, siis tuleb iseendale tuge pakkuda, pöörates eelkõige tähelepanu iseendale. Sageli pöörduvad inimesed erinevatest probleemidest tingitud tunnete, emotsioonide ning vaevuste puhul psühholoogi juurde, kuid on ka muid võimalusi, et oma murekoormat vähendada. Ühks selline viis võib olla lihtsalt rääkimine mõne usaldusväärse inimesega, olgu selleks siis peretuttav, sõber või keegi teine. Samuti ei pruugi olla kõik probleemid lahendamatud ning abi või leevendust võib leida ka pisikestest asjadest, olgu selleks siis telefonist eemal olemine, jalutuskäik metsas või sõpradega väljas käimine. Samuti on Eestis olemas emotsionaalse toe telefon (number: 655 8088), kuhu saab helistada ja rääkida oma muredest.

Kõige olulisem on siiski mitte jääda oma probleemidega üksi ning taastada hea vaimse tervise seisund. Ehk oskus suuta kohaneda erinevate muutustega ning leida parim igast situatsioonist, kuhu ollakse sattunud. Nagu ütles Voltaire: „Ma olen otsustanud olla õnnelik, sest see on mu tervisele kasulik.”

 

spot_img
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised