22.7 C
Rapla
Teisipäev, 9 aug. 2022
spot_img

Neli naist kudusid valmis selle sajandi esimesed neolõngadega seelikud

2020. aasta lõpus sai alguse koolitus, mille käigus valmis neljal naisel Liis Luhamaa juhendamisel Vigala kihelkonna seelik. See on eriline oma neotud lõngadest lappide (ikat-tehnika) poolest.

Kursusel osalesid Anne Ummalas, Liina Veskimägi-Illiste, Anneli Ülemaante ja Edith Alasi. Enne praktilise osaga tegelemist tuli kursuslastel valida eeskujuks seelik ERM-i kogudest, fotolt lugeda mustrikorrad, arvutada lõimepikkused, mustrikordadele kuluvad lõngakogused ja mõõta, kui pika sammuga tuleb lõim kinni siduda.

Praktiline värvimise töötuba oli Tallinnas Liina ateljees ja ülejäänud kohtumised Vana-Vigala rahvamajas, kus kääriti lõimed ja õmmeldi valmis seelikud. Seelikukanga kudus iga naine oma kodus telgedel. Valmis seelikuid näeb alates 4. oktoobrist Tallinnas Eesti Käsitöö Majas ja järgmisel aastal Raplamaa erinevates kohtades.

Tööetappide selgitused:

  1. Anne, Liis ja Anneli valvamas lõngade värvimise potte, kus temperatuur ei tohtinud tõusta üle 70 kraadi.
  2. Selline näeb välja ühe triibu kääritud ja seotud lõngade viht. Seeliku kõik neotud triibud tuleb käärida ja siduda eraldi.
  3. Edith kontrollib juba kääritud lõngade arvu. Kogu seeliku lõime käärides lisatakse juba värvitud neotud lõngade plokk õigesse kohta vahele.
  4. Seeliku lõim on keritud kangaspuule ja on valmis kudumiseks.
  5. Esimesed seelikutriibud on kootud.
  6. 3,6 meetrit imelist seelikukangast on valmis. Seeliku põhi on ruuduline, neotud lõngadega on kujundatud allääre poorte või seeliku pinnale riste.
  7. Nii väärika seeliku puhul on asjakohane ka küljeõmblus õmmelda käsitsi linase niidiga, nii nagu on näha vanadel seelikutel muuseumis.
  8. Ruudulistele seelikutele tüüpiliselt olid ka need seelikud kurrutatud.
  9. Kursusel valminud Vigala neotud lõngadega seelik USA-s Magic Valley folkfestivalil folklooriseltsi Kiitsharakad tantsija seljas. Seeliku autor ja esitleja Anneli Ülemaante.

 

Neotud lõngade ja Vigala seelikute kohta vaata lisainfot 26.08.2020 ilmunud Käsitöölasest.

 

 

spot_img
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised