13.3 C
Rapla
Pühapäev, 25 sept. 2022
spot_imgspot_img

VIDEO: Kaunid koduaiad on eeskujuks teistele

Maakondade ja valdade üks visiitkaarte on kindlasti kaunid kodud. Tavaks on saanud, et kaunima kodu konkursil osalenud maakonna ilusaimate majade ja aedade omanikke tunnustab Raplamaa Omavalitsuste Liit (ROL) selleks korraldatud tänupiknikul.
Tänavune tänupiknik oli 25. augustil Kaereperes Metsaääre 1, mis oli üks kolmest kaunimast kodust, mille konkursi komisjon esitas presidendile tunnustamiseks. Kohale olid kutsutud kaheksa kodu omanikud, kolme ühiskondliku hoone ja ettevõtte esindajad.
Märjamaa volikogu aseesimees ja ROL-i juhatuse esimees Urmas Kristal sai tervituseks sõna, kuid esialgu soovitud viie minuti asemel tuli piirduda minutiga, kuna tal oli hääl ära. Kristali sõnul on hea meel näha, et kauneid kodusid märkavad naabrid, kes neid konkursile esitavad. Aga kui pensionäride aedade puhul saab veel aru, et neil on aega aiaga tegeleda, siis kust võtavad noored veel pärast pikka tööpäeva selle aja ja energia aias tegutseda, imestas ta. Väikese huumoriga pakkus ta, et ehk tuleb see sellest, et naabrist peab ikka parem olema.
Juuni lõpul toimunud komisjoni ringsõidul, mis kujunes 230 km pikkuseks, tutvuti kõigi kodudega ning valiti välja kolm kõige kaunimat. Need on Kalvi Kantsi ja Helgi Sussi kodu Kaereperes Metsaääre 1, Saida ja Rein Unga Emma nime kandev kodu Orgital ning Reena ja Kuldar Soitu kodu Juula külas.
Iga kodu (samuti ühiskondlike hoonete ja ettevõtte) omanikud said tänuõhtul kotikese, kus muuhulgas ROL-i tänukiri tekstiga „Täname teid pühendumise, vaeva, hoole ja armastuse eest, mida olete ilmutanud oma koduümbruse kaunikstegemisel“.
Kotis oli ka ümbrik kinkekaardiga, mida sai realiseerida kohe sealsamas Kaereperes Haideaias, mis sel õhtul oli selle tarbeks ka pikemalt lahti. Tänukiri oli ka riigihalduse ministrilt Riina Solmanilt, kes oli isegi arvanud, et ehk jõuab ta tänuõhtuks kohale, kuid valitsuse kabinetiistungi päevakord oli selleks liiga pikk. Samuti kinkis minister lipuviiru ning ROL kinkis raamatu „Raplamaa valdade lood vanadel fotodel“.
Kingitusi üle andes luges ROL-i tegevdirektor Silvi Ojamuru ette iga koha kirjelduse. Järvakandi lasteaia Pesamuna kohta lisas ta, et sellest, et seal on ametis aednik-majahoidja, võiks teisedki omavalitsused ja lasteaiad eeskuju võtta.
Kuna Metsaääre 1 peremees Kalvi Kants tegeleb ürituste korraldamisega, muutis ta ka kingituste andmise tavapärasest mängulisemaks, lastes õnnitluste üleandmisel mõne viivu muusikat, mis igaühe puhul erines. Sellest tekkis elevus ja ootus, mis lugu järgmiseks tuleb.
Pikemalt tuligi juttu just Metsaääre 1 kodust. Kalvi oli ümber maja paigutanud mõned pildid, milline maja ja aed varem välja nägid. Ta ütles selle kohta, kuidas nende kodu selliseks sai, et väärib ka presidendi tunnustamist, et kõik algas 1986. aastal, kui kolhoosi ja ema Helgi Sussi abil ehitati maja.
Iluaed sai alguse umbes seitse aastat tagasi, kui majal hakati katust vahetama ja saadi aru, et see tuleb lammutada ja algusest peale uuesti üles ehitada. Vaid välismüürid jäid alles. Vahepealne segasummasuvila meenutas Kalvile lapsepõlve ja seda, kuidas ta akna all kääridega muru niitis. Aia rajamisel paluti esmalt abi legendaarselt meisteraednikult Arnold Hannustilt, kes pani paika, kuhu tulevad kivid ja taimed. Teerada oli samuti tema mõte. Edaspidi on Kalvi saanud vigade parandamisel abi Haideaia aedniku Ivari käest.
Kalvi rääkis, et selle aiaga tegeleb neli inimest. Ta ise on projektijuht, tema naine Merike on aia viimistleja, ema Helgi on see, kes toob lilled uuesti aeda, ja Ivari on see, kes vaatab, et kõik kompositsiooniliselt sobiks. Kalvi lisas, et professionaalide kaasamine on esimene ja kõige vajalikum osa, kuna Ivari aitab ka vigu vältida ja olemasolevaid parandada.
Kalvi põhjendas iluaia rajamist sellega, et tema töös on palju inimestega suhtlemist ja aed on see koht, kus ta saab olla rahus ja vaikuses.
Tänupikniku juurde kuuluvad alati ka muusikaline vahepala ja söögilaud. Tänavu leiti mõlemad Kaereperest või selle lähistelt. Nii esinesid muusikalise tervitusega Kumma külast pärit Raplamaa parimad noored muusikud Triin ja Saale Iti Pihlap, kes õpivad Rapla muusikakoolis Tekla Tappo viiuliklassis, ning toitlustust pakkus Aidi Hallikmägi (Servistor OÜ).

 

spot_img
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised