12.7 C
Rapla
Kolmapäev, 5 okt. 2022
spot_imgspot_img

Hinnatõus võib jätta nii mõnegi lapse huviringita

Huvitegevus ja ringid sisustavad suure osa paljude laste ja noorte koolivälisest ajast, kuid tõusnud trenni- ja ringitasud võivad lapsed jätta meelistegevusest ilma.

“Hinnatõus tuleb tõesti sellel aastal 5 euro võrra,” ütles Rapla korvpallikooli tegevjuht Jaak Karp, aga lisas, et nad on alati valmis tegema kompromisse ja läbi rääkima. ”Ükski trenn ei tohiks jääda majanduslike raskuste taha,” sõnas Jaak Karp.
Rapla tantsustuudios tõuseb trennide hind uuel hooajal paari euro võrra, kuid juhataja ja treener Liis Pärn kinnitas, et „üldine hinnatase püsib veel samas suurusjärgus”. Pärna sõnul on omavalitsus spordiklubisid toetanud ning see on aidanud hoida trennitasusid mõistlikuna. Seega on siiamaani hind mõjutanud osalemist vaid vähesel määral. „Suurem kuluartikkel on pigem võistluste osalustasud, transport ja majutus,” märkis Pärn. Hinnatõusu ta aga ei välistanud. „Hetkel paistab, et kui üldine hinnatõus samas tempos jätkub, pole paraku ka huviharidusel tasude tõstmisest pääsu,” ütles Pärn.
Iluvõimlejaid treeniv Kadi Saks kavatseb samuti tulevikus hindu tõsta. „Vaatame, mida teevad ruumide rendihinnad, täna on veel täpne hinnatõus planeerimisel. Kindlasti see tuleb, aga ma veel neid numbreid välja ei käi,” ütles ta.
Nii Raplas, Kehtnas kui ka Märjamaal tegutsev populaarne Rapla jalgpallikool, kus eelmisel õppeaastal osales umbes 43 õpilast, uuest kooliaastast hindu ei tõsta. „Õppetasu suurus on vanuserühmade lõikes erinev, nagu ka koormused,” ütles jalgpallikooli juhatuse liige Taavi Tüvist. Kuutasu on jalgpallikoolis seega vahemikus 27-47 eurot.
„Tegime hinnatõusu selle aasta kevadel ja seda pärast nelja-aastast vahet,” lisas ta. Tüvist rääkis, et kui hinnad peaksid tõusma, on võimalik ka õppetasus kokku leppida. „Vajaduspõhiselt tuleme vastu õppetasu suuruses ja kedagi hätta ei jäta, lisaks sellele saavad õppetasult lapsevanemad tulumaksu tagasi.”
Jalgpallikool teeb trennide korraldamisel koostööd Rapla, Kehtna ja Märjamaa vallaga, tegevust toetavad ka erinevad ühingud.
Hinda on sunnitud tõstma ka maadlusklubid. „Sellel aastal oleme hindu tõstmas 5 euro võrra, varem maksid treeningud 20 eurot, kuid nüüd uuest hooajast 25 eurot,” ütles Kehtna maadlusklubi Hammerlock juhatuse liige Leon Reitsak. Märjamaa klubi Juhan tõstis 1. septembrist kuumaksu 15 euro peale. Aastamaks on nüüd 100 eurot.
Kohila vallas saavad spordiklubid laste pealt nn pearaha. „Iga lapse kohta on võimalik saada kahe treeningtegevuse kohta pearaha, mis läheb otse klubile. Näiteks kui laps käib judos ja jalgpallis, maksab vald kahele klubile lapse kohta pearaha,” kirjeldas Kohila vallavanem Allar Haljasorg. Kohila spordikompleksis käib palju noori kergejõustiku- ja korvpallitreeningutel. Treener Kaur Heinaru sõnul võib mingi hinnatõus ees oodata. „Siiani pole me trennide hinnatõusu otseselt arutanud, võib-olla tõuseb trenni hind mõne euro võrra,” sõnas Heinaru.
Järvakandi vibuklubis Ilves on eri vanuses laste treeningud jätkuvalt tasuta, ütles klubi esindaja Raul Kivilo.

Hind tõuseb ka vallaasutustes
„Märjamaa noortekeskuse huviringid ja töötoad on noortele tasuta,” sõnas Märjamaa vallavalitsuse kultuurinõunik Heli Lints, kuid valdavalt on huvikoolides õpe ikkagi tasuline.
Kohila vallas ei ole hind osalust seni mõjutanud, sest võrreldes teiste valdadega on huvitegevuse tasud olnud madalad ja alates teisest lapsest on Kohila valda sisse registreeritud lapsevanemad saanud ka hinnasoodustust.
„Meil pole hinnatõusust veel juttu olnud, aasta lõpuni jääb samaks,” ütles Kohila kunstide kooli direktor Inga Heamägi. Valla allasutusena saavad nad põhirahastuse Kohila vallavalitsuselt ning suureks abiks on olnud ka riiklik toetus. „Tänu riiklikule toetusele oleme saanud nelja aasta jooksul avada mitmeid uusi huvialasid, soetada pille ja kunstivahendeid, teha suuremad rühmad mitmeks väikeseks ja seeläbi suurendada õpetajate koormust,” rääkis Heamägi.
Praegu veel ei ole teada, kuidas muutuvad hinnad Kehtna kunstide koolis. „Meie hinnad tõusevad alates jaanuarist. See oli kooli hoolekogu otsus juunis, mis sai ka vallale edastatud. Täpseid hindu ei saa täna öelda, see on volikogu otsus, aga 20 eurot tõuseb kindlasti,” ütles kooli senine direktor Anne Ummalas. Varasema kogemuse põhjal teab ta, et hinnatõus võib panna mõne lapse loobuma. „Eelmisel korral, kui hind tõusis, lahkus meie koolist hinna tõttu täpselt ühe pere kaks last,” ütles Ummalas.

spot_img
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised