9.9 C
Rapla
Teisipäev, 27 sept. 2022
spot_imgspot_img

Juristi nõuanne: Töösuhte lõpetamine kodumaale naasta sooviva töötajaga

Lugeja küsib: Meie ettevõttes on tööl Ukraina sõjapõgenik, kuid nüüd soovib ta kodumaale naasta. Millised õigused on temal ja minul töölepingu lõpetamiseks ning kas tööandjana peaksin inimest kuidagi toetama?

Vastab Kaire Saarep, Tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist: Kui Ukraina kodanik soovib kodumaale naasta, on töösuhte lõpetamiseks mitu võimalust. Töötaja võib ise töösuhte katseajal või pärast katseaega omal soovil üles öelda, kuid järgida tuleb katseajal 15-kalendripäevast ja hiljem 30-kalendripäevast etteteatamistähtaega.
Selline etteteatamine võib olla siiski liiga pikk, sest olukord ukrainlaste kodumaal pidevalt muutub ja selle tõttu võivad Eestist lahkumise otsused ka ootamatumalt saabuda. Sellisel juhul on tööandjal võimalik töösuhe üles öelda töölepingu seaduse § 88 lg 1 p 2 alusel. Põhjuseks ongi töötajast tulenev ootamatu olukord, mis ei võimalda tal enam tööülesannete täitmist jätkata. Samal põhjusel saab jätta ka etteteatamistähtaja järgimata. Lisaks võivad tööandja ja töötaja nii tähtajalise kui ka tähtajatu töölepingu kokkuleppel igal ajal lõpetada.
Kuivõrd Ukraina sõjapõgenik on emotsionaalselt keerulises olukorras, võiks tööandja püüda teda igakülgselt aidata. Juhul, kui põgenik lahkub riigi pakutud majutusest, siis tuletada meelde, et sellest tuleb teavitada sotsiaalkindlustusameti kontaktisikut või majutusasutust. Vajadusel saab ta pöörduda ukrainakeelsele ohvriabi kriisitelefonile (iga päev kell 16-20, telefon 116 006) või kui ta vajab tasuta transporti Ukrainasse, siis tuleks tal ühendust võtta Ukraina re-integratsiooniministeeriumiga.
Lisainfo Ukraina sõjapõgenike abistamiseks on leitav siit: dopomoga.ee

spot_img
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
5,680JälgijatLike
1,179JälgijatFollow

Viimased uudised