2.2 C
Rapla
Teisipäev, 16 apr. 2024
TarbijaTöötajal on õigus saada vaba aega vereloovutamiseks

Töötajal on õigus saada vaba aega vereloovutamiseks

Lugeja küsib: 14. juunil on rahvusvaheline veredoonorluse päev. Kas mul on õigus saada tööandjalt vaba aega vere loovutamiseks?

Vastab Vladimir Logatšev, Tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist: 14. juunil tähistatakse kogu maailmas rahvusvahelist veredoonorluse päeva. Päeva eesmärk on tõsta teadlikkust veredoonorlusest ja selle vajadusest ning tunnustada inimesi, kes on andnud doonorina elupäästva panuse.
Töötajal on teatud juhtudel õigus mõlema poole huve arvestades nõuda tööandjalt vaba aja andmist. Sellise vaba aja andmisel tuleb mõistlikult arvestada nii tööandja kui ka töötaja huve. Töötaja võib töölt eemal viibida mõistliku aja, mida iga üksikjuhtumi puhul hinnatakse eraldi.
Vereseaduse kohaselt on doonoril õigus saada tööandjalt vaba aega vere loovutamiseks. Kuna vereloovutamine on üldjuhul planeeritav, ei ole tööandja kohustatud selle aja eest maksma keskmist töötasu. Samas mitmed tööandjad on kehtestanud lisasoodustusi ja säilitavad vere loovutamise aja eest töötajale töölepingujärgse töötasu.
Tööinspektsioon kutsub kõiki töötajaid üles regulaarselt verd loovutama ning julgustame ka tööandjaid seda soodustama. Regulaarne vereloovutamine mitte ainult ei aita hoida verevarusid stabiilsena, vaid pakub ka töötajatele ja tööandjatele turvatunnet rahu- ja kriisiaegadel. Tööandjad saavad luua vereloovutamiseks mugavad tingimused, näiteks korraldades töökohas doonoripäevi või pakkudes paindlikke aegu tööajast vereloovutuseks. Selline ühine pingutus võimaldab meil koos päästa elusid ning näidata kogukonna suhtes üles solidaarsust ja hoolivust.
Regionaalhaigla verekeskuse väljasõitude graafikut on võimalik vaadata verekeskuse kodulehel.

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare