-14.5 C
Rapla
Teisipäev, 5 dets. 2023
GaleriiGALERII: Raplamaa aasta tegu on Teenuse piirkonna külade raamat

GALERII: Raplamaa aasta tegu on Teenuse piirkonna külade raamat

Eestimaa aasta külas Kaereperes tunnustati 21. novembri õhtul Raplamaa selleaastaseid tegusamaid inimesi ja silmapaistvamaid tegusid. Õhtu naelana kuulutati välja „Aasta tegu 2023“ võitja, milleks osutus Teenuse küla raamat „Jõeäärsed jutud“.

Seekordset sündmust „Raplamaa aasta tegu“ võib pidada mõnevõrra erilisemaks, sest auhindamiskomisjonile esitati rekordarv tunnustamist väärt kandidaate – kokku 27. Kaereperes tänati ja tunnustati kõiki esitatud kandidaate. Raplamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse projektijuht Reelika Vaabel tsiteeris oma avakõnes Valter Uusbergi, öeldes, et hindamiskomisjonil tuli teha peaaegu võimatut, sest võrrelda tuli võrreldamatuid. Kehtna vallavanem Tanel Viks nõustus eelöelduga, ilustades seda piltliku ütlusega: „Siin peab võrdlema kaugus- ja kõrgushüppajat, kuidas sa seda teed?“ Viks lisas, et need inimesed ja ühingud, kes on tänuõhtule tulnud, ei tee oma asja tunnustuse eesmärgil, vaid kogukonna vajadusest lähtuvalt.
Kuivõrd nominentide seas oli mitu raamatut, valiti suurimat tunnustust väärt teoseks MTÜ Teenuse Naiste Ühenduse poolt välja antud 1300-leheküljeline kogukonnateos „Jõeäärsed jutud“. Tegemist on Teenuse piirkonna esimese külade ajalugu käsitleva raamatuga, mis sisaldab ca 250 lugu ja 1500 fotot. Teose valmimiseks korraldati ühiseid matku talukohtadesse, kohtuti praeguste elanikega, otsiti üles inimesed, kes on külas varem elanud, kohtuti lähisugulastega jpm. Raamatusse on kogutud kirjutajate endi või nende lähisugulaste poolt räägitud elu- ja kogemuslood Teenuse piirkonna üheksa praeguse või endise küla, peaaegu 140 talu ja nende elanike kohta.
Tänuõhtule raamatu peamine autor Maris Leemets haigestumise tõttu tulla ei saanud, kuid auhinna võtsid vastu raamatu kaasautorid Gerli Sein ja Helle Rehepapp. Naised tõdesid kui ühest suust, et säärane tunnustus tuli neile täieliku üllatusena. „Kui pisarad ära kuivatame, saame kommenteerida,“ ütles esmalt Sein ajakirjaniku küsimuse peale. „Nii palju vahvaid muid tegemisi oli ka siin nimekirjas,“ lisas Rehepapp. Naised tellisid endi sõnul 500 raamatu eksemplari, millest 300 on juba müüdud. Raamatu ideed veeretati aastast 2007, kuid kui külasse tuli elama Leemets, sai asi hoopis teistmoodi hoo sisse ning viimased kolm aastat oli põhirõhk teose kokkusaamisel, rääkisid kaasautorid.
Auhindamiskomisjon, kuhu kuulusid Andra Liibek, Gert Villard, Inge Põlma, Janek Kadarik, Leaanyka Leisson, Rita Triinu Peussa ja Siiri Tamm, otsustas välja anda ka kaks eriauhinda. Ühe pälvis Artur Ojasalu koos vabatahtlike abilistega, kes liikumisaasta puhul viisid kogu aasta vältel läbi erinevaid spordiüritusi, mis tõmbasid kodust välja suure hulga inimesi.
Teise eriauhinna „Innustav noor“ pälvis 18-aastane Mia Cordelia Kitsing, kes kirjutas koolitöö raames dementsust puudutava romaani „Vanaema, miks sa mind ära ei tunne“. Raplamaa Partnerluskogu andis välja eriauhinna Lipa külale nelja-aastase projekti „Tegus, haritud ja koostöövalmis Lipa kant“ eest. „Aasta tegu 2023“ auhinna panid välja ka Harviker OÜ, Raplamaa Sõnumid ja Rapla Kirikumuusika Festival.

« kohta 3 »
Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Kõik uudised
Kuulutused