2.2 C
Rapla
Laupäev, 24 veebr. 2024
TarbijaTöötajal on õigus keelduda tööst kaitsekatteta ketaslõikuriga

Töötajal on õigus keelduda tööst kaitsekatteta ketaslõikuriga

Lugeja küsib: Töötan metallitöökojas ja vahetevahel on metalli lõikamiseks vaja kasutada ketaslõikurit. Tööandja tahab, et kasutaksime suurema läbimõõduga lõikekettaid kui varem. Need pidid maksma umbes samapalju kui seni kasutatud, aga kestavad kauem. Kuid suurema lõikeketta kasutamisel ei saa lõikurile paigaldada ketta kaitsekatet. Kas mul on õigus keelduda töötamisest sellise ketaslõikuriga, mis on ilma kaitsekatteta?

Vastab Rein Reisberg, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant:
Töötajal on õigus keelduda tööst või peatada töö, mille täitmine seab ohtu tema või teiste isikute tervise, teavitades sellest viivitamata tööandjat või tema esindajat ja töökeskkonnavolinikku. Keeldumisest teatades tuleb põhjendada, kuidas töötamine tervise ohtu seab. Kui suusõnalisel keeldumisel jäävad töötaja ja tööandja eriarvamusele, on õige tööandjat teavitada kirjalikult, näiteks saata e-kiri või sõnum, et vajadusel oleks võimalik seda tõendada.
Koguni 24% eelmise aasta tööõnnetustest moodustasid juhtumid, kus töötaja kaotas kontrolli töövahendi või sõiduki üle. Eeskätt toimuvad need õnnetused metalli- ja puidutööstuses, kus on kasutusel erinevad masinad ja teravad tööriistad ning tihti on tagajärjed väga rasked.
Ilma lõikeketast katva kaitsekatteta ketaslõikuri kasutamisel on oht tervisele ilmne. On ju kaitsekate ette nähtud selleks, et lõikeketas ei satuks vastu töötajat. Sellised õnnetused juhtuvad tavaliselt siis, kui töötaja teeb ettevaatamatu liigutuse, näiteks tasakaalukaotuse tõttu, ja pöörlev lõikeketas satub vastu kätt või jalga. Samuti aitab kaitsekate ära hoida olukorda, kus lõikeketta purunemisel lendavad kettatükid töötaja suunas.
Kui käsi satub vastu pöörlevat lõikeketast, on tervisekahjustused üldjuhul rasked. Lõikeketta tekitatud haavade paranemine on pikaajaline ning mitme tööõnnetuse järel ei ole töötajatel käe liikumisfunktsioonid taastunud.
Veelgi kurvem näide on seotud purunenud lõikekettaga. Ka sel korral kasutati ketaslõikuri kasutusjuhendis ette nähtust suurema läbimõõduga lõikeketast, mis välistas kaitsekatte kasutamise. Paraku lõikamise ajal lõikeketas purunes ja üks ketta tükkidest tungis töötaja rindkeresse, mille tagajärjel töötaja suri.
Seega on alust arvata, et ilma kaitsekatteta ketaslõikuriga töötamine seab ohtu töötaja tervise ning töötajal on õigus sellise ketaslõikuri kasutamisest keelduda.

 

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Kõik uudised
Kuulutused