1.6 C
Rapla
Neljapäev, 22 veebr. 2024
TarbijaRiigipühade eelsetel päevadel on tööpäeva lühendamine kohustuslik

Riigipühade eelsetel päevadel on tööpäeva lühendamine kohustuslik

Lugeja küsib: Varsti on jõulud, aga meil on ka väga tihe töönädal tulemas. Kas jõululaupäeva eel tööpäeva lühendamine on tööandja vabatahtlik otsus või kohustus?

Vastab Vladimir Logatšev, Tööinspektsiooni juhtiv nõustamisjurist: Uusaastale, Eesti Vabariigi aastapäevale, võidupühale ja ka jõululaupäevale eelnevat tööpäeva lühendatakse kolme tunni võrra. See nõue tuleneb töölepingu seadusest ja tegemist on tööandja kohustusega.
Riigipühade eelsetel päevadel on tööpäeva lühendamine nii tavalise kui ka summeeritud tööaja arvestuse korral kohustuslik. Seega tööpäeva lühendatakse kõikidel töötajatel, kelle tööpäev langeb eelnimetatud päevadele.
Kui töö iseloomust tulenevalt ei ole töötundide lühendamine võimalik, on eelnevalt vaja saavutada töötajaga lühendamata tööajaga töötamiseks kokkulepe. Kui töötaja ei nõustu pühade-eelsel päeval töötama täistööpäeva, ei tohi tööandja teda selleks sundida.
Kui töötaja töötab tavalise tööajaga ehk töötab esmaspäevast reedeni ja on nõus töötama täistööpäeva, loetakse pühade-eelsel tööpäeval lühendamata jäetud kolm tundi ületundideks ning hüvitatakse vastavalt seadusele kas tasulise vaba ajaga või kokkuleppel rahas 1,5-kordselt.
Kui töötajal on summeeritud tööaeg ehk töötamine graafiku alusel, siis selguvad töötajate ületunnid arvestusperioodi lõpuks, mistõttu tööpäeva lühendamata jätmine ei pruugi summeeritud tööaja korral alati tekitada ületunnitööd.
Juhul, kui tööandja on juba varem töötajale töögraafiku avaldanud, milles on jõululaupäevale eelnev tööpäev jäänud kolme tunni võrra lühendamata ning töötajal ei olnud selle vastu midagi, siis võib seda lugeda töötaja nõusolekuks tööpäeva lühendamata jätmiseks. Seega on summeeritud tööajaarvestusega töötamisel mõistlik enne töögraafiku kinnitamist teavitada tööandjat oma soovist.
Tööinspektsioon soovib kõigile rahulikke ja ohutuid pühi!

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Kõik uudised
Kuulutused