-0.1 C
Rapla
Kolmapäev, 28 veebr. 2024
TarbijaTööandja peab tagama isikukaitsevahendite kasutamise kemikaalidega töötamisel

Tööandja peab tagama isikukaitsevahendite kasutamise kemikaalidega töötamisel

Töötaja küsib: Puutun kokku liimiga, mida tuleb segada kõvendiga. Seda segu kasutades hakkab kurgus kipitama ja pea valutama. Kõvendi pakendil on märgistus H350 – võib põhjustada vähktõbe, ja H314 – põhjustab rasket nahasöövitust ja silmakahjustusi. Pakendil olev kiri tekitab küsimusi, kas seda võib ikka kasutada ilma kaitsevahenditeta ja kinnises ruumis, kus ventilatsiooni väga pole? Kas sellistes tingimustes tohib tööd teha või hingan ma iga kord lausa mürki sisse?

Vastab Piret Kaljula, Tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant: Ohtlike kemikaalide käitlemiseks on kehtestatud selged ja konkreetsed reeglid, mida on paraku kirjeldatud olukorras eiratud. Kemikaalide ohutu kasutamine algab juba enne kemikaali andmist töötajale. Esmalt tuleb läbi lugeda kemikaali ohutuskaart, kust saab teada, millised on konkreetse kemikaali võimalikud tervisemõjud ning kuidas end kaitsta. Ohutuskaart peab olema iga kasutatava kemikaali kohta ja selle saab tööandja tarnija (müüja) käest.
Kemikaalide käitlemisel peab kasutama isikukaitsevahendeid. Ohutuskaardi 8. jaos on välja toodud, milliseid ja milliste kaitseomadustega isikukaitsevahendeid tuleb kemikaali kasutades kanda. Näiteks võib olla kirjas, et kasutada tuleb nitriilkindaid ja hingamisteede kaitsmiseks gaasimaski filtriga A (filtril on pruun triip). Ohutuskaardil toodud isikukaitsevahendid peab töötajale andma tööandja ja töötaja peab neid kasutama.
Ohutuskaardil olevat infot tuleb arvesse võtta ka töökeskkonna riskianalüüsis, kus tuleb kajastada kõik meetmed, mis on töötaja tervise kaitsmiseks kasutusele võetud, näiteks informatsioon äratõmbe või isikukaitsevahendite kohta.
Tööandjal on kohustus töötajale juhendamise käigus tutvustada kasutatavate kemikaalide ohutuskaarte, sest töötaja peab teadma, millised tervisemõjud võivad kemikaalidel olla, kuidas neid vältida ja milliseid isikukaitsevahendeid kasutada.
Kantserogeensete kemikaalide kasutamisel või töödel, kus töötaja puutub kokku näiteks lehtpuidutolmu või diisli heitgaasiga, peab tööandja korraldama töötajale tervisekontrolli enne tööle asumist.

Subscribe
Notify of
0 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Kõik uudised
Kuulutused