ArvamusTuulepark ja kogukond: Kaasamine või eiramine?

Tuulepark ja kogukond: Kaasamine või eiramine?

Mart Reino ja Kadri Paju,
Viie Küla MTÜ juhatuse nimel

Tädi Maali istub vallaametniku kabinetis. Tema talust kilomeetri kaugusele planeeritakse suurt tuuleparki.
„Palun täpsustage, milliste uuringute alusel on valitud tulevaste tuulikute asukohad?“
Ametnik vastab rõõmsalt: „Hollandi sõltumatu uuringute keskus tegi aastal 2020 uuringu, mis näitab, et Hollandis on…“
„Aga kas madalsageduslik heli võib tervisele kahjulik olla?“
„Ei usu, Soome tervisekeskus tegi 2005. aastal uuringu ja leidis, et Soomes…“
„Aga minu kodu väärtus? Kas see ei lange?“
„USA uuring aastast 2000 näitab, et…“
„Aga loomad ja linnud?“
„Taani teadlased leidsid, et Taanis…“

Olukord on muutunud tragikoomiliseks. Elame ajastul, kus Eesti inimene peab kuulama välismaiseid uuringuid, et teada saada, mis toimub tema enda koduõuel. Inimese murele oma kodu, tervise ja elukeskkonna pärast vastatakse Soome, Taani või Ameerika uuringutega. Mida ütlevad ja arvavad Eesti teadlased? Kas meil tõesti puudub võime ise uurida, hinnata ja otsustada?
Tuuleenergia arendamine võib olla vajalik, kuid see peaks toimuma kohalike kogukondadega suheldes, dialoogi pidades, mitte neist lihtsalt jõuga üle sõites. Kui elanikule jääb mulje, et tema probleemidele vastatakse “Hollandi uuringuga aastast 2020”, siis tekitab see pigem usaldamatust ning õhku jääb küsimus, kellele see kõik ikkagi kasulik on.
Meie väike riik oma looduslike, kultuuriliste ning sotsiaalsete eripäradega vajab rohkem kohalikke uuringuid ja teadmisi. Välismaised uuringud ei ole Eesti oludesse üks ühele ülekantavad. Sageli on seal käsitletud madalamaid ja väiksema võimsusega tuulikuid kui neid, mida meile siia plaaneeritakse. Tihti tuuakse välja ka vajadus täiendavateks ja põhjalikumateks uuringuteks.
Tänane planeerimisprotsess tekitab pigem segadust kui kindlust. Kui tuuleparkide teemalistes diskussioonides rõhutatakse meelsasti kohalike kogukondade kaasamist, siis reaalsus on midagi muud. Suhtlusest vallavolikogu liikmetega jääb mulje, et ka nemad ei tea täpselt, mida ja kuhu planeeritakse, kuigi nemad peavad selle tähtsa otsuse ühel hetkel langetama. Räägitakse kaasamisest, kuid pigem on tegemist “linnuke kirjas” efektiga ning näitemänguga nimega õigusriik, mis justkui peaks kaitsma oma kodanikke ja eraomandit.
Vasturääkiv informatsioon tuuleparkide teemal tekitab kuulujutte ning inimesed arvavad, et “kõik on juba nagunii ära otsustatud”. Lisaks on tunne, et kohalikke koheldakse kui karja lolle, kellele tuleb näidata ainult potentsiaalseid rahanumbreid ning rääkida, millist “kasu” nad hakkavad saama “toa taha tammikusse” kerkivast tuulepargist. Aga ka kohalikud on käinud koolis, oskavad lugeda, infot koguda ja mõelda ning saavad aru küll, kui tegu on tühipalja jutuga. Selline suhtumine kasvatab ainult trotsi ja lõhet kodanike ning vallaametnike vahel.
Samuti tuleb rääkida vastutusest. Kui tuulepargi planeering kinnitatakse, vastutab kohalik omavalitsus ka selle mõjude eest. Kas nad on selleks valmis? Kas ollakse valmis reageerima, kui suur ehituskoormus rikub külateed, tekib müra, tolm, õhu- ja pinnase saaste, liigirikkuse kadu, joogivee halvenemine, elanike tervise halvenemine, kinnisvara hinna langus, ääremaastumine jne?
Juba täna on märke sellest, kuidas viie kilomeetri kaugusel planeeritavast T4 tuulepargist on huvi kinnisvara soetamise vastu raugenud. „Looduslikult kaunis ja vaikses kohas, eemal linnakärast – ideaalne paik neile, kes hindavad privaatsust ja rahu“ – ei ole enam müügiargument kinnisvaramaaklerile ega koduresto pidajale.
Naiivselt loodetakse, et meil selliseid asju ei juhtu, sest keskkonnamõjude hinnang sellist stsenaariumit ei ole ette näinud. Ka Saarde ja Tootsi tuuleparkide puhul probleeme ette ei nähtud, kuid reaalsus on seal täna paraku teine.
Planeeritava T4 tuulepargi piirkond on Kehtna valla üldplaneeringus märgitud rohealaks, kus on nii esimese, teise kui ka kolmanda kategooria kaitsealuseid liike. Kui sa metsa minnes karu ei kohta, ei tähenda see seda, et seal karu ei ela, sul lihtsalt polnud õnne teda kohata. Sama kehtib ka muude looduskaitseliste väärtuste kohta: nende puudumine dokumentides ei tähenda nende puudumist looduses.
Taastuvenergia arendamise sildi all muudame üle 600 hektari metsast ning liigirikast piirkonda jäädavalt tööstuslikuks tühermaaks. Mille nimel?
Kohalikud kogukonnad ei taha olla arutelust kõrvale jäetud pealtvaatajad. Nad tahavad olla võrdsed partnerid ja võimalust olla kaasatud otsustesse, mis mõjutavad otseselt nende perede heaolu ning ümbritsevat elukeskkonda.

Viie Küla MTÜ ühendab Kalbu, Vastja, Kärpla, Rõue, Hiie ja teiste ümbruskonna külade elanikke, kelle eesmärk on kaitsta oma kodukoha tulevikku ja tagada elamisväärne elukeskkond ka tulevastele põlvedele.

7 KOMMENTAARID

Subscribe
Notify of
7 Kommentaari
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Parteiboss
28. mai 2025 17:37

Tuul on hea-aga kui puhub idast? Sealt hoovab vaid külma!

Prantssai
28. mai 2025 19:57

Kehtna valla küladekomisjonis on see elanike ja kogukondade kaasamine olnud korduvalt tõstatatud teema. Juba alates 2021. aasta lõpust. Seda on arutatud kordi ja kordi, probleemidest info jagamise vallas olid teadlikud nii komisjonis osalenud külavanemad kui ka volikogu liikmed. Sisulist tulemust nendel mokalaatadel aga ei olnud. Osad volikogu liikmed suisa eitasid tuuleparkide teemat ja arendaja olemasolu, seda isegi pärast seda, kui arendaja oli juba detailplaneeringu avalduse esitanud.

Lihtsalt ignorantsus ja ülbus on see, mis Kehtna valla juhtimises vastu vaatab.

Kait
28. mai 2025 21:23

Mulle tundub, et väga paljud inimesed on lihtsalt arad ja põevad tuttavat eestlase kompleksi: “aga mis minust arvatakse, kui ma suu lahti teen ja oma arvamust väljendan, pigem olen vait”. Väikestes kogukondades inimesed teavad üksteist ja keegi ei taha sattuda sildistamise alla ja seega ka häbenetakse oma hirmudest ja kahtlustest rääkida. Kõik tahavad jaanipidu ja tralli, aga keegi ei taha probleemsetel teemadel kaineid arutelusid. Hea on kui leidub kasvõi punt inimesi, kes suudavad koonduda ja koostööd teha, et sellist uisapäisa tegutsemist valla poolt kuidagigi pidurdada ja neid kainele mõistusele kutsuda. Võibolla ka julgustada valla inimesi samuti vastu hakkama ülevalt poolt… Loe edasi »

Ants
2. juuni 2025 10:17
Vasta  Kait

Et siis vallavalitsus tegeleb uisapäisa, aga küla pealt kokku kogunenud suvalised võhikud läbimõeldult ja professionaalselt?!?!?!?

Ants
2. juuni 2025 10:19
Vasta  Ants

——–Ka valla juhid elavad ju selles samas piirkonnas, nad võiksid ju ka olla huvitatud 9 korda mõõtma, enne kui lõikamiseks läheb——-

Ülla-ülla! Selleks 9 korda mõõtmiseks ongi eriplaneering koos oma arvukate ekspertiisidega ellu kutsutud.

Käib ikka kõva lahtisest uksest sissemurdmine…

Mart
3. juuni 2025 12:00
Vasta  Ants

“Küla pealt kokku kogunenud suvalised võhikud“ soovivad, et proffesionaalselt ehk erialaselt pädevalt tegutseks eelkõige vallaametnikud ja „arvukad“ eksperdid, kaasates kohalikke kogukondi nende koduümbrust otseselt puudutava planeeringu osas.
Kaasamine eeldab osalemise võimalust, avalikku arutelu ning selle põhjal sündivaid erinevate osapoolte vahelisi kokkuleppeid.
Oleme olukorras kus arendaja surub inimestele väga jõuliselt peale lepinguid, millega nõustudes võib sinu kinnistul tuulepargi müra ületada ettenähtud piirnorme.
Aitäh aga me ei soovi seda!
Täna küsib vallavalitsus kodanike arvamust väliuisuväljaku rajamiseks. Tubli töö!
Aga teeme rahvaküsitluse ka T4 tuulepargi osas?

Ants
18. juuni 2025 11:33
Vasta  Mart

Et siis suvalised küla pealt kokkukorjatud võhikud hakkavad juhendama professionaale nende töös?!?!

Aina paremaks läheb! Kui need suvalised ei saa aru isegi nii elementaarsest nagu eriplaneeringu olemus ja eesmärk, aga eksperte juhendama sobivad ikka….