-4.3 C
Rapla
Laupäev, 2 dets. 2023
ValladRapla valdUrmas Uska: Rapla lennuväli tuleb päästa harrastuslennundusele

Urmas Uska: Rapla lennuväli tuleb päästa harrastuslennundusele

“Kui meil sellist objekti Eestis poleks, siis oleks selle loomine praegu mõeldamatu. Pakun, et see läheks maksma kümme miljonit eurot,” sõnas Eesti Lennuspordi Föderatsiooni peasekretär Urmas Uska Rapla lennuvälja kohta. Nüüd on ta haaranud initsiatiivi enda kätte, et lennuväljal elu uuesti käima tõmmata.

Rahvasuus on see objekt jätkuvalt tuntud Kuusiku lennuväljana, kuid ametlik nimi on Rapla lennuväli (ICAO: EERA). Tegemist on ainulaadse objektiga terves Eestis, kus saab tegeleda purilennundusega. Taristu on olemas, kõik võimalused on olemas – nüüd tuleb sinna ka inimesed leida. Alates käesolevast õppeaastast töötab Uska Hagudi põhikoolis füüsikaõpetajana. Üks põhjus, miks ta seda teeb, on soov lükata Hagudi ja ka Rapla koolides käima lennundusringid.
Kui lennundushuvilised õpilased kogunevad ning ringides aktiivselt kaasa löövad, siis kasvaks sealt välja järgmine põlvkond, kes Rapla lennuvälja arengusse panustab. Uska soov on need ringid käima panna juba oktoobri alguses. Hagudi koolis on esimesed õpilased selle vastu juba huvi üles näidanud. Uska avaldas lootust, et neid leidub ka Rapla Vesiroosi ja Kesklinna koolis. Viiendatele ja kuuendatele klassidele oleks mõeldud mudellennunduse ring ja sealt edasi vanematele lastele purilennundust tutvustav ring. Tööle hakkavad need vaid juhul, kui selleks piisavalt huvilisi tuleb.
Oma mõtet käis ta koolides tutvustamas juba mais ning siis näitasid esimesed lapsed ka huvi üles. Uska tõi välja, et toona olid need poisid, kuid tegelikult võiksid ka tütarlapsed selle vastu huvi tunda. Näitena tõi ta välja Eda Laane, kes on Eesti tuntuim naispurilendur.
Uska tõdes, et esmane eesmärk on panna käima lennunduse huviringid, aga kaugemas plaanis soovib ta päästa Rapla lennuvälja harrastuslennundusele. Selle all peab ta silmas nii mudellennundust, langevarjureid kui ka purilennundust. “Kui Rapla lennuväli ei ole kasutuses lennuväljana, siis rakendatakse seda teistel eesmärkidel,” sõnas ta. Mitte väga ammu tagasi oli õhus tõsine plaan paigaldada lennuväljale päikesepaneelid, kuid sellest ei ole asja saanud. Uskal on selle üle hea meel, sest vastasel juhul oleks lennuväli oma senise funktsiooni kaotanud. Paraku seal väga aktiivset tegevust praegu ei käi. Lennud toimuvad soojemal ajal ning talvel on lennuväli välja surnud.
Seitsmekümnendatel aastatel oli lennunduse ringidesse pääsemiseks lausa järjekorrad, aga nüüd on ajad muutunud. Uska siiski loodab, et Rapla lähipiirkonnas kuni Märjamaa ja Kohilani on õpilasi, kes sellest valdkonnast huvitatud oleks. “Siit nad saaksid tunde sisse, mida lennundus tähendab. Eks Gagarin ja Armstrong alustasid ka purilenduritena ja läksid sealt tasapisi edasi,” sõnas Uska.
Üks noormees, kes on lennunduse vastu tõsist huvi üles näidanud ning terve suve Rapla lennuväljal kaasa löönud, on Rapla Kesklinna kooli 7. klassi õpilane Kristjan Kallaste. Ta on nii kaua kui mäletab lennukite ja lennunduse vastu huvi tundnud. Möödunud suvel käis ta tihti Kuusikul ning oli abiks Rapla purilennuklubile. “Minu ülesanne oli teha neid asju, mis minu eale on sobilikud. Nii näiteks ühendasin purilennukit vintsiga,” rääkis Kallaste.
Just vintsiga tõmmataksegi Rapla lennuväljal purilennukeid õhku. Seda saaks teha ka lennukiga, aga vintsiga on kiirem ja keskkonnasäästlikum. Kui teine lennuk viib purilennuki üles, siis saavutab see 500 meetri kõrguse mõne minuti jooksul. Vintsiga saab 400–500 meetri kõrgusele 40 sekundiga. Kallaste ütles, et kui lennunduse huviring tema koolis alustab, oleks see ühe suure unistuse täitumine. “Minu suurim unistus on saada piloodiks, aga kui minu koolis oleks lennunduse huviring, siis see on ka ühe suure unistuse täitumine,” sõnas Kallaste.
Urmas Uska kaugem visioon näeb ette, et Rapla lennuväljal võiks asuda väikelennukite kompetentsikeskus, mis oleks pühendatud STEM-haridusele. Termin STEM tähistab selles kontekstis loodus- ja täppisteadusi. Tulevikus jääb lennuväljast paari kilomeetri kaugusele ka Rail Balticu kohalik peatus. Kui need kaks asja ühendada, võiks Uska sõnul kasutada Rail Balticut selleks, et tuua Varssavist ja Berliinist õpilasi Rapla lennuvälja kompetentsikeskusega tutvuma.
Huvilised saavad Urmas Uskaga ühendust võtta aadressil [email protected].

1 kommentaar

Subscribe
Notify of
1 Kommentaar
Inline Feedbacks
Vaata kõiki kommentaare
Lennutaadu
4. okt. 2023 10:37

Ha, Haa! Ridalis on palju parem lennuväli! Ja lendavad ka aastasadu.

Kõik uudised
Kuulutused